wtorek, 12 marca 2019

Wyposażenie - Pomieszczenie do pozyskiwania miodu i zachowanie higieny

Pozyskiwanie miodu należy do najstarszych metod pozyskiwania żywności i, ogólnie rzecz biorąc, jest wyłączone z obszaru stosowalności przepisów o higienie produkcji żywności. Ponieważ jednak niezachowanie czystości może skutkować problemami jakościowymi, dbałość o utrzymanie w czasie pozyskiwania miodu jest mimo wszystko zalecana.
Pomieszczenia do pozyskiwania miodu powinny być jasne, czyste, suche i na tyle szczelne, aby nie dostawały się do nich pszczoły. Szczególnie polecane są pomieszczenia budowane specjalnie w celu pozyskiwania miodu. W przypadku braku takowych, do wirowania i przetwarzania miodu wykorzystywane są często pomieszczenia domowe, jak choćby kuchnie. Przystosowanie takich prywatnych pomieszczeń powinno odbywać się z uwzględnieniem dokładnego czyszczenia i dezynsekcji powierzchni roboczych przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac pszczelarskich. Zwierzęta domowe do chwili zakończenia takich prac muszą być trzymane  z dala od tych pomieszceń.
Zgodnie z przepisami o zachowanie higieny w czasie produkcji żywności, w pomieszczeniach do pozyskiwania miodu i innych pomieszczeniach gospodarczych możliwe musi być mycie rąk z wykorzystaniem ręczników papierowych. Poza tym, tak samo jak w przypadku zwykłych artykułów żywnościowych, tak i podczas pracy przy odwirowywaniu i przetwarzaniu miodu niezbędne jest zachowanie higieny osobistej. Szczególnie ważna jest czystość rąk i ubrania. Wykluczone jest także wykonywanie jakichkolwiek prac przez osoby chore.
Wszystkie narzędzia i urządzenia wykorzystywane do pozyskiwania miodu powinny być przed użyciem i po nim płukane i czyszczone. Jeżeli na narzędziach znajdzie się wosk, nie można go spłukiwać gorącą wodą, inaczej połączy się trwale z sitami czy pojemnikami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz