czwartek, 14 marca 2019

Pozyskiwanie miodu

Gdy przychodzi czas miodobrania, plastry należy wyjąć z uli i oczyścić je z pszczół. Przed przystąpieniem do tego zadania należy przygotować wszystkie niezbędne narzędzia. I tak, do wstawiania i przenoszenia odebranych plastrów miodowych potrzebny jest czysty, pusty korpus z zamkniętą dennicą i z daszkiem. Jeżeli cała operacja ma być przeprowadzona sprawnie, warto umieścić w zasięgu ręki transportówkę lub inny pojemnik do czasowego przechowywania zmiatanych z plastrów pszczół. Dodatkowo, pod ręką należy mieć wymytą i wysuszoną szczotkę do zmiatania owadów.
- Przy wybieraniu plastrów odymianie możemy aplikować pszczołom tylko w ograniczonym zakresie - inaczej miód przesiąknie obcym zapachem. Poza tym, przy dużej ilości dymu na plastrach może osadzać się sadza, czego bezwzględnie należy unikać
- Wysuwamy pierwszy plaster i strząsamy pszczoły do przeznaczonego do tego celu pojemnika. Pozostałe owady zmiatamy za pomocą szczotki. Oczyszczone plastry umieszczamy w przygotowanym korpusie. W okresach występowania słabego pożytku korpus należy natychmiast zakryć daszkiem, aby uniknąć rabunków. Następnie wyjmujemy drugi plaster i kontynuujemy przenosiny do korpusu - plaster po plastrze
- Jeżeli otwarta rodzina ma dwa korpusy miodni, wyjmujemy dojrzałe plastry także z dolnego korpusu i przenosimy je do górnego magazynu. Dopóki strząśnięte pszczoły znajdują się w pojemniku, po zebraniu wszystkich plastrów możemy przeprowadzić przegląd części gniazdowej rodziny.
- Zwykle na miejsce zabranych plastrów z miodem wkładane są plastry puste. Jeżeli jednak jest to możliwe dopiero po odwirowaniu miodu, pszczołom dokładamy teraz pusty korpus. W międzyczasie pszczoły w pojemniku zdążyły się zebrać, dlatego też odymiamy je lekko i dopiero później przesypujemy do dostawionego pustego korpusu.
- Dopóki występuje pożytek, zwrot plastrów nie spowoduje wśród pszczół poruszenie i nie ma ryzyka rabunku. W takie dni pszczoły znajduje się bowiem przede wszystkim na pożytku. Jeśli jednak pożytek się skończył, lepiej poczekać ze zwrotem plastrów do wieczora.
- W bardzo wygodny sposób można usuwać pszczoły z plastrów miodu za pomocą przystosowanego do tego urządzenia. Jest to rodzaj pojemnika na pszczoły z nakładką, która po dwóch bokach ma szczotki. W celu oczyszczania plastra z pszczół przeciąga się go kilkakrotnie pomiędzy szczotkami.
- Zamiast metody "szczotkowej", można wykorzystać przegonki. Nim jednak możliwe będzie założenie przegonki, konieczne jest podniesienie ciężkich korpusów. Dlatego dobrze jest wcześniej przemyśleć, czy wykorzystanie tego "oszczędzacza" pracy warte jest włożonego w to wysiłku. Szczotkowanie jest lepsze zwłaszcza wtedy, gdy założenie przegonek wiąże się z długotrwałymi dojazdami. W przypadku porządkowania rodzin przeprowadzonego późnym latem, zwłaszcza w okresie słabych zbiorów pożytków, zastosowanie przegonek jest zdecydowanie korzystniejsze, ze względu na to, że nie wywołuje to rabunków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz