piątek, 8 marca 2019

Surowce, z którch robi się miód i jego przygotowanie - Dojrzalość miodu

Gdy plaster miodu jest już w całości zasklepiony, stanowi to wyraźny sygnał jego dojrzałości. Odwirowanie miodu przeprowadza się zasadniczo nawet wtedy, gdy poszyte jest tylko 2/3 plastra.
Do oceny dojrzałości miodu, którego plastry nie są w tak dużym stopniu zasklepione, służby prób kapania - jeśli miód kapie lub spływa z plastra, gdy próbuje się strząsnąć z niego pszczoły, oznacza to, że zawartość wody jest w nim jeszcze zbyt wysoka i plaster musi powrócić do ula.
Wieczorem, po całym dniu znoszenia nektaru, na plastrach zawsze znajduje się nakrop - niedojrzały miód w otwartych komórkach.
Przykład:
W ciągu jednego dnia zebrane zostało 400g nektaru, w którym zawartość suchej masy wynosi 50%. Wśród zgromadzonych zapasów miodu mamy więc łącznie 200g za dużo wody. Jeżeli łącznie masa zgromadzonego przez pszczoły miodu wynosi 20kg to ten dodatek zwiększa średnią zawartość wody o 1%. Do rana część tej wody wyparuje, podobnie jak po kilku dniach bez pożytku.
W tej sytuacji dobrą porą na zabieranie pszczołom plastrów miodowych jest wczesny ranek. Dojrzałość miodu można sprawdzić refraktometrem, który pozwala określić zagęszczenie cukru, a tym samym - także zawartość wody.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz