środa, 6 marca 2019

Produkcja i sprzedaż miodu wysokiej jakości

Dla większości pszczelarzy główny powód zajmowania się pszczołami stanowi możliwość produkcji własnego miodu. Wielu z nich ma także chęć sprzedawać go, co pokrywa część kosztów utrzymania pasieki, a w pewnych przypadkach przynosi nawet zysk.
Zapobieganie marnowaniu miodu przeznaczonego na sprzedaż wymaga nie co fachowej wiedzy - konieczne jest, aby sprzedawany miód odpowiadał normom jakościowym. Oto najważniejsze wymagania:
Miód według prawodawstwa Unii Europejskiej:
"Miód jest naturalnie słodką substancją produkowaną przez pszczoły z nektaru roślin lub wydzielin żywych części roślin, zbieranych przez pszczoły, przerabianych przez łąc zenie specyficznych substancji z pszczół, składanych, odwodnionych, gromadzonych i pozostawionych w palastrach miodu do dojrzewania."
"Miód powstaje głównie z różnorodnych cukrów, zwłaszcza fruktozy i glukozy, ale także z kwasów organicznych, enzymów i stałych części pobieranych podczas zbierania nektaru (np. drobiny pyłku). Barwa miodu może być od prawie bezbarwnej aż do ciemno brązowej. Miód może mieć postać płyną, galaretowatą, ale także może być częściowo lub całkowicie skrystalizowany. O różnicy w smaku i aromacie miodu decyduje jego botaniczne pochodzenie."


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz