wtorek, 2 kwietnia 2019

Przetwarzanie miodu - Mieszanie miodu i narzędzia do kremowania

Miód w postaci skrystalizowanej bardzo trudno jest wyjąć ze słowika. W tym stanie nie łatwo go również rozdzielić. Na ostateczną konsystencję miodu można wpłynąć poprzez jego mieszanie. Na początku proces krystalizacji, kryształy tworzą się przy ściankach oraz na dnie beczki, gdzie opadają i gromadzą się. W chwili, gdy kryształy zajmują już około 1/3 pojemności naczynia, należy rozpocząć mieszanie. Jeśli mieszanie zacznie się zbyt wcześnie, trzeba będzie wszystko powtarzać  - czasem wielokrotnie. Miód ma właściwą konsystencję wtedy, gdy połyskuje jak masa perłowa.
Złym pomysłem jest także mieszanie całkiem skrystalizowanego miodu - często kończy się  to wzburzeniem go i dostaniem się do środka masy bąbelków powietrza. Jeśli w miodzie jest względnie duża zawartość wody, bąbelki powietrza przyczyniają się do fermentacji.
Do mieszania miodu wykorzystuje się różne narzędzia. W sprzedaży dostępne są przede wszystkim urządzenia dla dużych pasiek. W mniejszych gospodarstwach można posłużyć się prostszymi narzędziami. Najprostszym z nich jest kawałek belki z twardego drewna o trójkątnym przekroju. Wykorzystać można także ubijak, nieźle sprawdzi się w tej roli kawałek metalowej płytki o średnicy 15 cm, z nawierconymi otworami, przytwierdzonej do metalowej rurki. To wystarczy, aby zapewnić drobną krystalizację miodu, jednak zarówno samo mieszanie, jak i przetwarzanie za pomocą tych narzędzi jest co najmniej niewygodne. Znacznie ułatwić pracę mogą wiertarka lub robot kuchenny z odpowiednio przedłużoną końcówką mieszającą.
Zamiast wykorzystywać różnego rodzaju mieszadła, miód można również przetworzyć do żadnej konsystencji poprzez jego przepompowywania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz