piątek, 12 kwietnia 2019

Magazynowanie miodu i jego jakość - Powstawanie wykwitów na ściankach naczynia z miodem - Zapobieganie powstawaniu wykwitów.

W płynnym miodzie molekuły różnych cukrów nie są ze sobą związane i mogą się swobodnie przemieszczać, jak również gromadzić. Gdy miód jest mieszany i przelewany do słoików jeszcze w formie płynnej, możliwość przemieszczania się cukrów zostaje mocno ograniczona. Uniemożliwia to zbieranie się w jednym miejscu molekuł poszczególnych cukrów. W ten sposób nie dochodzi również do powstania w miodzie wykwitów. Większość szybko krystalizujących odmian miodu jest dziś kremowana, aby stworzyć konsystencję zapewniającą łatwość rozsmarowywania i nakładania miodu do naczyń, w których będzie sprzedawany.
Miody spadziowe są najczęściej sprzedawane w postaci płynnej. Oczywiście, jeżeli miód nie zostanie skonsumowany w określonym czasie, tutaj też następuje proces krystalizacji. Strącanie kryształów następuje jednak w sposób niekontrolowany. W zależności od składu miodu mogą powstawać nawet grube kryształy. Aby temu zapobiec, w niektórych pasiekach produkuje się kremowany miód spadziowy. Jasne wzory kryształkowe w ciemnym miodzie spadziowym dużo bardziej rzucają się w oczy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz