środa, 27 lutego 2019

Wyszukiwanie lokalizacji, opieka i kontrola nad pasieką wedrowną

Dar obserwacji i szeroka wiedza na temat roślin pożytkowych i producentów spadzi to cechy wymagane od pszczelarzy, którzy poszukują celów wędrówek i którzy transportują swoje pszczele rodziny. Przed udaniem się na poszukiwania miejsca dla pasieki warto mieć w głowie obraz tego, czego będziemy szukać. Przy poszukiwaniach warto zasięgnąć opinii zaprzyjaźnionych pszczelarzy z okolic, w które zamierzamy wędrować, gospodarzy rolnych, leśników i innych właścicieli działek.
Warunki korzystania z pożytków w okolicach rodzimej miejscowości decydują o tym, jakich celów wędrówek i pożytków należy szukać. Na przykład, jeżeli rodziny umieszczone są na obszarze obfitującym w pożytki roślinne, ale z małym dostępem do spadzi, jako cel wędrówki wybiera się miejsce wyżej położone lub też znajdujące się w sąsiedztwie lasu. Dla rodzin korzystających głównie z pożytków kwiatowych, których wydajność chciałoby się poprawić, wskazana jest wędrówka na pożytki wczesne, zapewniające rodzinom szybki rozwój wiosenny.
Tereny ofiarujące pożytki kwiatowe można zlokalizować już w okresie zimowym, a do wiosny sprecyzować wszystkie sprawy związane z ich wykorzystaniem. Za umowę o wykorzystanie terenu uważa się przy tym ustną zgodę właściciela wybranej lokalizacji. Najczęstszą rekompensatą dla udostępniającego jest wytworzony przez pasiekę miód. W wyjątkowych przypadkach pszczelarz może otrzymać premię za usługi zapylania roślin wyświadczone przez rodziny pszczele. Punkty docelowe wędrówek z pasiekami na pożytki kwiatowe mogą stanowić miejsca stałe, na które pszczelarze przywożą swoje rodziny od wielu lat. W przypadku pożytków leśnych nie mamy tak dużego wyboru lokalizacji i najczęściej konieczna jest pewna elastyczność. Przyszłe pożytki spadziowe są często ograniczone do określonych regionów i poza nimi nie ma sensu organizować stałych stanowisk dla pasiek wędrownych.
Odwiedzając potencjalne lokalizacje, powinniśmy wyjaśnić kwestie prawne budowy dróg i dostępności wybranych miejsc. Pasieka musi być ustawiona w miejscu, do którego można dojechać w razie deszczu. Warto też zachować odstęp od 300 do 500 m od już znajdujących się tam pasiek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz