niedziela, 6 września 2015

Przesiedlanie rodzin ...

Przesiedlanie rodzin ... wcześniej czy każdego pszczelarza ten temat spotka, ponieważ każdy ul powinien być okresowo odkażany i poddany naprawie oraz konserwacji. Gdy przenosimy pszczoły do takiego samego typu ula wtedy jest to czynność łatwa do wykonania. Rodziny najłatwiej przesiedlać wczesna wiosną, gdy są jeszcze słabe, a w gnieździe jest mało czerwiu.

Gdy już przełożymy rodzinę do przygotowanego ula i okazuje się, że ramki są za małe wtedy wystarczy przymocować je do górnej beleczki nowej ramki i zawiesić w nowym ulu. W przeciwnym razie wycinamy część plastra zawierającą czerw i miód i wprawiamy do nowej ramki. Przy tej czynności pamiętamy o prawidło - deseczce, wymiarami dopasowanej do wewnętrznego światła ramki. Plaster po wprowadzeniu do nowej ramki przymocowujemy aby nie wypadł.

Jak przy wcześniejszych zabiegach tak i przy tym obowiązuje kilka zasad.
- Ostawiamy stary ul o pół metra i obracamy go o 90 stopni.
- Ustawiamy nowy ul na miejscu starego i przenosimy plastry razem z pszczołami i uwaga !! zapamiętujemy kolejność wkładanych plastrów przy budowie gniazda w nowym ulu, czyli jak były poukładane w starym to tak samo w nowym.
- Pozostałe pszczoły wymiatamy bezpośrednio do nowego i uważamy by nie zgubić matki.
- Pusty ul odstawiamy i szczelnie zamykamy.

Inaczej postępujemy przy przenoszeniu pszczół do innego typu ula. Jest to dużo bardziej pracochłonne i trudniejsze.
Tak więc:
- Aby zmniejszyć sobie ilość pracy, przenosimy tylko plastry z czerwiem.
- Prace planujemy tak by dzień był słoneczny i ciepły.
- Prace przygotowawcze wykonujemy wcześniej , a gdy już mamy otwarty ul ograniczamy się do niezbędnego minimum.

- Pusty ul odsuwamy do tyłu, a na jego miejsce ustawiamy nowy, ocieplony ul i który ma zatwory, plastry z pokarmem i ramki z węzą. Pszczoły lotne wejdą już do nowego ula.
- Zmiatamy pszczoły nad nowym ulem z plastra z czerwiem i przycinamy go do ściśle określonych wymiarów.
- Zabezpieczamy przecięty plaster, wstawiamy do nowej ramki i przymocowujemy z dwóch stron do czasu przebudowania go przez pszczoły do beleczek ramkowych.

- Zarzynki z miodem i plastry z pokarmem po odsklepieniu wstawiamy za zatwór do oczyszczenia.
- Przycinanie plastrów jest konieczne gdy przekładamy je z ramki dadanowskiej lub warszawskiej poszerzanej do wielkopolskiej.
- Gdy przekładamy je z plastrów wielkopolskich do dadanowskich lub warszawskich poszerzanych wtedy tylko obcinamy "wąsy" w ramkach wielkopolskich.

I to chyba wszystko z czym dziś chciałam się z wami podzielić ...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz