sobota, 13 czerwca 2015

Jak tam w ulu ... powałka

Kiedy przeglądamy ule jedna rzecz mnie zainteresowała ... a mianowicie to, że w jednych ulach między ramkami znajdują się ... ja nazywam to patyczkami, a w innych "daszek" z okrągłymi otworami.
Więc musiałam się dowiedzieć ... po co i na co coś takiego i dlaczego? :)
Tak więc dowiedziałam się, że powałka lub beleczki to dwa elementy, które można wykorzystać jako zamknięcie ula. W pszczelarstwie tradycyjnym od pokoleń były wykorzystywane beleczki, jednak nowocześnie pszczelarze coraz bardziej są skłonni do wykorzystywania powałki.


 Beleczki odstępnikowe zamykają gniazdo od góry. Na nich też osadza się czasami propolis jak widać na zdjęciu wyżej ...
Pszczelarze, którzy używają beleczek doskonale zdają sobie sprawę, że jest to zadanie wymagające wiele nakładu pracy. Co więcej, istnieje nawet pogląd, że to właśnie z powodu beleczek jakość pracy przy pasiekach jest dość niska. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli pasiek poszukuje mniej problemowych rozwiązań i skłania się do używania jednolitej powałki. Może być ona wykonana z zespolonych deseczek, sklejki, płyty pilśniowej, a czasem ze styropianu i poliuretanu.
Tutaj pokazuje wam zamknięcie w postaci beleczek ...

A tu nie wiele ale zawsze widać powałkę ... patrz dół zdjęcia :)

Powałkę w ulu umieszcza się na dolnych krawędziach ostatniego korpusu w taki sposób, aby jej płaszczyzna była oddalona maksymalnie 10 mm od górnych listewek ramek. Jest to na tyle niewielka przestrzeń, że pszczoły nie będą budować na niej plastrów, a jednocześnie zbyt duża, by zabrały się za kitowanie.

Dowiedziałam się też, że niektórzy pszczelarzy stosuje folię. U nas w pasiece nie praktykujemy tego, a polega on na tym ... że ...
Folia jest przykitowana na krawędziach korpusu ale na górnej powierzchni ramek, pszczoły budują własną nadbudowę woskową. Przy przestawianiu korpusów musimy ją ścinać dłutem wydłużając czas przeglądu. Dzięki niedoleganiu folii pszczoły same regulują sobie przestrzeń do wentylacji i przechodzenia nad ramkami. Na koniec, folia umożliwia zerknięcie w gniazdo bez jej zdejmowania przy każdych warunkach pogodowych.
Jednak także folia ma swoje minusy ... wymaga bardzo dobrej wentylacji przez dennicę.
Dziś to wszystko ...




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz