środa, 10 czerwca 2015

Coś o plastrach ...

Cześć !
Ostatnio przeglądając ule zastanowiły mnie plastry i to co znajduje się na nich. O barwie pisałam już wcześniej, a dziś chcę napisać co się znajduje w komórkach i dlaczego tak.
Na plastrze, w komórkach pszczelich jest wychowywany czerw robotnic i magazynowany miód oraz pierzga. W komórkach trutowych jest wychowywany czerw trutowy i magazynowany miód. W matecznikach są wychowywane matki.

Na kolejnym zdjęciu możecie zobaczyć larwę trutową

Tu oczywiście widać sprawczynię tego czyli królową ...

W komórkach położonych w centralnej części plastra robotnice wychowują czerw pszczeli a po bokach dolnej części plastra czerw trutowy. Ponad czerwiem pszczelim i po jego bokach, w komórkach pszczelich robotnice gromadzą pierzgę. Na plastrze, komórki wypełnione pierzgą ułożone są w formie wieńca otaczającego czerw. Pozostałe komórki plastra a przede wszystkim te położone ponad i po bokach czerwiu wypełnione są miodem.
Na tym zdjęciu gdy się dobrze przyjrzycie zobaczycie wygryzającą się młodą pszczólkę.
 
... a tutaj widać zasklepioną czerw, która po 21 dniach ujrzy światło dzieło ...

Podobnie jak plaster, gniazdo zagospodarowane jest przez rodzinę pszczelą. W centralnej części gniazda wychowywany jest czerw. Ponad czerwiem i po jego bokach rozmieszczona jest pierzga w formie wieńca komórek. Zapasy pokarmu węglowodanowego znajdują się ponad pierzgą a także w dolnej części gniazda. Charakterystyczna budowa komórek oraz sposób zagospodarowania plastra ułatwiają robotnicom utrzymywanie odpowiedniej temperatury wewnątrz gniazda, tak w lecie jak i w zimie – najtrudniejszym dla życia rodziny okresie.
W kolejnych postaram się napisać coś o matecznikach, wosku i sadzę, że jeszcze nie jeden temat wyjdzie ... pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz