środa, 17 czerwca 2015

Coś o matecznikach

Pewnie każdy z pszczelarzy miał do czynienia z czymś takim jak matecznik ... ale dla takiego laika jak ja jest to coś czemu warto się przyjrzeć.
Podpytując mojego pszczelarza dowiedziałam się, że przyszłe matki pszczele rozwijają się w matecznikach, czyli w komórkach plastra, które są zdecydowanie większe od innych jego komórek. W zależności od celu powstania mateczniki możemy podzielić na ratunkowe, rojowe i cichej wymiany.
Dowiedziałam się też, że obowiązkiem każdego pszczelarza jest prawidłowe rozpoznanie mateczników. Na podstawie ich formy, uporządkowania i liczby można bowiem bez trudu odgadnąć, w jakim celu pszczoły podjęły się wychowu nowych matek. Jest to bardzo ważna umiejętność, która pozwala po przeglądzie rodziny podejmować dalsze decyzje dotyczące danej hodowli.

 Pierwszy rodzaj matecznika to rojowy
Mateczniki rojowe są zakładane przez pszczoły w czasie nastroju rojowego, który służy do rozmnażania i zachowania gatunku. Jakie są przyczyny nastroju rojowego? Może być ich kilka – przede wszystkim przepszczelenie ula, zbyt mała przestrzeń życiowa dla rodziny, stara i niewydolna dotychczasowa królowa, przepełnione gniazdo i zbyt duża liczba larw. Nastrój rojowy może też pojawić się w sytuacji, gdy pszczoły robotnice chwilowo nie mają zajęcia lub w ulu jest zbyt wysoka temperatura. Celem powstania mateczników jest podzielenie roju, by część pszczół mogła wylecieć w towarzystwie nowej królowej. Są one zdecydowanie większe i mają wyraźnie wystający kapelusz. Ponieważ ciężko je zbudować wewnątrz plastra są one najczęściej umiejscowione na krawędzi plastrów lub w niszach gniazda. Dla mateczników rojowych charakterystyczny jest tez czas ich powstawania – pojawiają się mniej więcej od połowy kwietnia do połowy lipca.(patrz zdjęcie wyżej)
Kolejny to matecznik ratunkowy
Mateczniki ratunkowe są zakładane przez pszczoły w momencie osierocenia. Przyjmuje się że po około 6-ciu godzinach osierocenia pszczoły zaczynają budowę pierwszych mateczników. Mateczniki zakładane są pierwszego dnia na larwach jednodniowych, drugiego na dwudniowych, trzeciego trzydniowych. A wynika to z biologii ! Przez pierwsze trzy dni wszystkie larwy karmione są mleczkiem pszczelim. Od czwartego dnia robotnice karmi się mieszanką miodowo pyłkową z odrobiną mleczka, a mateczniki z matkami karmione są przez cały czas mleczkiem pszczelim.

I ostatni matecznik to matecznik cichej wymiany
Zjawisko cichej wymiany matek jest jak do tej pory niezrozumiałym zachowaniem pszczół.
Jestem przekonana, że już nie jeden pszczelarz spotkała się z taka sytuacją,  kiedy to młoda matka po poddaniu do ula i rozpoczęciu czerwienia została w krótkim czasie wymieniona przez pszczoły na nową młodą matkę. Matka zazwyczaj zdoła zaczerwić kilka elips czerwiu, po czym składa jaja w matecznikach cichej zmiany. Są również obserwowane przypadki zmuszania matki przez rodzinę do złożenia jaj w matecznikach już pierwszego dnia czerwienia matki. To niejasne zachowanie pszczół jest przyczyną strat cennego materiału hodowlanego w naszych pasiekach, wpływa również na obniżenie poziomu produkcji miodu oraz przysparza dodatkowej pracy w pasiece. Jest bardzo frapujące zarówno dla naukowców jak i praktyków pszczelarstwa. Mimo, iż podjęto wiele prób wytłumaczenia tego zjawiska, to nie udało się dotąd bezspornie określić podłoża występowania tego mechanizmu.

W naszych ulach pojawiły się tylko mateczniki rojowe, które trzeba było zniszczyć ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz