poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Pozyskiwanie wosku

Wosk pszczeli - wytwarzany jest przez cztery pary gruczołów woskowych, znajdujących się pomiędzy segmentami na brzusznej stronie robotnicy. Wosk wypływający z gruczołów na powierzchnię lusterek zastyga tam, tworząc tzw. łuseczki woskowe. Pszczoły zbierają je za pomocą odnóży i po ich rozmiękczeniu za pomocą żuwaczek budują plastry.

Wosk wypacany jest przez cały rok, nawet w zimie, czego dowodem są liczne łuseczki woskowe spotykane na dennicach uli w osypie zimowym. Wosk pozyskiwany jest w niewielkich ilościach. W pasiekach amatorskich jego produkcja utrzymuje się na poziomie 0,3 kg od jednej rodziny, zaś w pasiekach zawodowych wynosi około 1 kg.

Jest niezastąpionym produktem w gospodarce pasiecznej, w przemyśle farmaceutycznym, kosmetyce, stomatologii, radiotechnice w przemyśle farbiarskim, do wyrobu świec i figurek woskowych stosowany jest również jako neutralizator szkodliwego promieniowania wytwarzanego przez cieki wodne.

Sposoby pozyskiwania wosku:
- Najwięcej wosku pozyskuje się przy wycofaniu plastrów starych i przetopieniu ich na czysty wosk.
- Stosowanie ramek pracy jest sprawdzonym sposobem pozyskiwania znacznych ilości, bardzo dobrej jakości, wosku.
- Odsklepiny z plastrów uzyskane w czasie miodobrania są źródłem sporych ilości ładnego wosku.
- Skrzętne zbieranie surowca woskowego w postaci wycinanych nadbudówek woskowych w ulu, tzw. dzikiej zabudowy, zbieranie wycinanych mateczników i czerwiu trutowego.
- Częsta wymiana plastrów i zwiększone stosowanie węzy w pasiece przyczyniają się nie tylko do zwiększania produkcji wosku, ale wpływają decydująco na poprawę higieny gniazda i zdrowotności pszczół.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz