poniedziałek, 5 listopada 2018

Przeniesienie i ochrona mateczników

Całkowity rozwój matki trwa 16 dni, z czego trzy obejmuje stadium jaj, pięć - larwy, kolejne osiem to stadium poczwarki.
W pierwszym dniu stadium larwalnego, a łączenie - w czwartym dniu rozwoju, larwy są przekładane. Dziesięć dni później, w 14 dniu rozwoju matki, mateczniki określa się już jako dojrzałe do wygryzienia i na tym etapie wymagają one przeniesienia lub izolacji.
Przeniesienie polega na poddaniu dojrzałych mateczników od razu młodym rodzinom, gdzie są one wciskane w miękki wosk plastra tuż przy czerwiu. Wciśnięcie wystarcza, aby matecznik został bezpiecznie zamocowany. Do jego ochrony potrzebna jest jednak klateczka izolacyjna, w której umieszcza się trochę ciasta cukrowego. W środku klateczki nie można znaleźć się żadna pszczoła. Należy również zwracać uwagę na temperaturę gniazda - w ostatnim okresie dojrzewania mateczniki muszą przebywać we właściwej ciepłocie. W procesie histolizy poczwarki matki i znajdujących się na zewnątrz pszczół niemożliwe jest wytworzenie wymagającego ciepła. Dlatego należy klateczkę z matecznikiem z matecznikiem umieścić między plastrami z czerwiem.
Poza tym, w ramach ochrony matecznikach trzeba także zwrócić uwagę, aby przyszła matka nie wychłodziła się zbyt mocno. Jeżeli konieczny jest transport mateczników hodowlanych do poddania rodzinom w innej pasiece, trzeba zapakować je w jakiś termiczny pojemnik z włożonym do środka nagrzanym wkładem. Ta metoda pozwala również zachować temperaturę mateczników w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.
Naturalnie, mateczniki hodowlane w klateczkach izolacyjnych mogą być przechowywane do czasu wygryzienia w cieplarkach, w temperaturze 34,5 - 35 stopni C i przy wilgotności względnej 60 - 65%. Jeśli umieści się mateczniki w takiej cieplarce kilka dni po zasklepieniu, w oczywisty sposób uniknie się dzikiej zabudowy mateczników na ramce hodowlanej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz