niedziela, 9 września 2018

Chwytanie roju - Sposób postępowania

W pogotowiu trzymamy wszystkie narzędzia pomocnicze - rozpylacz wody, podkurzacz, szczotkę, kawałek deski służący jako podłoże i parasol osłaniający przed słońcem.
Pszczoły w rójce z reguły nie robią użytku ze swoich żądeł, przede wszystkim z uwagi na pełne miodu wola. Jednak zbierać rój nieodpowiedniego miejsca, profilaktycznie zakładamy kombinezon ochronny.
Przed próbą schwytania opryskujemy uwiązany rój wodą, co znacznie zmniejsza mobilność pszczół. Pojemnik trzymany pod rojem i silnie potrząsamy gałęzią, strącając zwisające grono wprost do pojemnika. Szybko zamykamy rojnicę ze złapanym rojem i odkładamy ją na przygotowane podłoże. Po zachowaniu pszczół można teraz rozpoznać, czy wewnątrz, wraz z innymi złapanymi pszczołami, znajduje się matka.
W przypadku wysoko uwiązanego grona, po schwytaniu roju i postawieniu pojemnika na ziemi może upłynąć nawet 10 - 20 minut, zanim owady odnajdą się w nowej sytuacji i zanim wszystkie pszczoły zlecą do rojnicy.
Roje uwiązujące się na grubych drzewach lub innych sztywnych obiektach zmiata się do pojemnika za pomocą szczotki. Im szybciej pszczoły znajdują się w nowym pojemniku, tym mniej czasu i sił stracą zwiadowczynie poszukujące miejsca do gniazdowania. Do docelowego ula wolno jednak wsypać pszczoły dopiero wtedy, gdy wszystkie znajdują się w tymczasowym pojemniku.
Na czas zbierania się pszczół w pojemniku należy osłonić go parasolem. Rój wystawiony na bezpośrednie działanie słońca wyjdzie z rojnicy. Pszczoły unikają bowiem warunków zagrażających plastrom - w szczególności wysokiej temperatury.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz