czwartek, 2 lipca 2015

Jak to jest z tym zapylaniem ...

Żyjemy w takiej strefie klimatycznej, że 80 - 90% roślin zapylane jest przez owady.
Gdyby nie pszczoły, wiele roślin wyginęłoby, gdyż nie miałby ich kto zapylać. Pszczoły miodne to jedne z najpopularniejszych zapylaczy. Choć, oczywiście, nie robią bezinteresownie – zapylają podczas zbierania dla siebie pożywienia.

 Pszczoły (oprócz nektaru i spadzi) nauczyły się wykorzystywać cenny, wysokobiałkowy pokarm – pyłek kwiatowy, który jest jednym z produktów wykorzystywanych w apiterapii. W procesie ewolucji wykształciły one szereg przystosowań morfologicznych, dzięki którym mogą zbierać pyłek i przenosić go do gniazda.

 Ziarna pyłku to męskie komórki rozrodcze roślin nasiennych. Pyłek przenoszony jest z pylników na znamię słupka kwiatowego w procesie zwanym zapylaniem. Znaczenie pszczoły jako zapylacza potwierdzają fakty: rośliny owadopylne stanowią 78% wszystkich roślin, z czego Co więcej, drzewa owocowe są zależne od pszczół aż w 90%.

 Ziarno pyłku jest mikroskopijnym tworem o wymiarach od 2,5 do 250 µm. Ściana zewnętrzna – egzyna – jest grubą barierą o dużej odporności na czynniki zewnętrzne.
Również kształt ziaren jest bardzo zróżnicowany w zależności od gatunku rośliny i przybiera niemal wszystkie formy geometryczne. Skala barw waha się od jasnożółtej aż po czarną.

Pszczoły w procesie ewolucji wykształciły szereg  przystosowań ułatwiających zbiórkę pyłku. Ich ciało pokrywają liczne włoski (w przeciwieństwie do owadów drapieżnych). Łopatkowato wydłużone segmenty stóp służą pszczołom do sczesywania pyłku, a specjalnie wykształcone koszyczki na odnóżach umożliwiają jego transport do gniazda.
Pszczoła odwiedzając kwiat, zostaje obsypana pyłkiem  Następnie sczesuje go do koszyczków, zwilża wydzieliną gruczołów ślinowych i miodem lub nektarem. W ten sposób powstaje kulisty, zwarty twór zwany obnóżem.

Do zebrania 1 pary obnóży o masie od 8-12 mg pszczoła musi odwiedzić od 7 do 20 kwiatów. W ciągu jednego dnia rodzina pszczela zbiera od 100 do 400 gram, a w ciągu sezonu ok. 30 kg. 

Pszczelarze pozyskują pyłek poprzez stosowanie zakładanych okresowo poławiaczu pyłku. My nie mamy takiego ponieważ to się sprawdza tylko wtedy gdy uli jest kilkadziesiąt. Są to urządzenia wyposażone w specjalną siatkę, przez którą pszczoły wchodzące do uli gubią obnóża. Powoduje to wzmożone oblatywanie kwiatów a tym samym większą niż normalnie zbiórkę.

 Pozdrowienia dla wiernych czytelników :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz