poniedziałek, 20 lipca 2015

Cenne robotnice

Wszyscy wiemy ile zawdzięczamy pszczołom i jakie cenne są w ulu pszczoły robotnice. Ja obserwuje je od kilkunastu tygodni i staram się przyswoić o nich jak najwięcej wiadomości. Kiedy znów się im przyglądam wydaje mi się, że już wiem wszystko ale wystarczy kilka chwil by znów te maleństwa mnie zaskoczyły. Pszczoły to wyjątkowe owady ...

Robotnica rozwija się jaj zapłodnionych i ich rozwój trwa 21 dni. Larwy robotnic karmione są przez 3 dni mleczkiem, później pszczoły karmią je mieszanina pierzgi i miodu.

Robotnice posiadają szereg cech, które umożliwiają im różnorodność podejmowanych prac w ulach.
Wykształcony aparat gębowy spełnia różnorakie funkcje. Długi języczek służy im do pobierania płynnego pokarmu, jak nektar czy woda. Języczek zakończony jest łyżeczką, dzięki której pszczoły zlizują pokarm. Żuwaczki pszczoły wykorzystują również do budowy plastrów, czyszczeniu komórek, obronie gniazda ...


Rozszerzony tylny odcinek jelita przedniego (wole miodne) służy do przenoszenia płynnego pokarmu, natomiast pyłek kwiatowy i kit, pszczoły przenoszą w koszyczkach mieszczących się na trzeciej parze odnóży.

Robotnice posiadają szereg gruczołów:
- gruczoły gardzielowe produkujące mleczko pszczele
- gruczoły woskowe wytwarzające wosk
- gruczoły jadowe
- gruczoły zapachowe

Długość życia pszczoły zależy od jej aktywności. W czasie lata żyją 6 tygodni, ale gdy jest dużo do zbierania i pszczoła intensywnie pracuje jej życie skraca się do 5 tygodni. Natomiast robotnice wychowane końcem lata żyją do maja przyszłego roku ponieważ takie pszczoły nie pracują.

W ulu każda robotnica ma ściśle określone zadania w zależności od wieku.
Młode świeżo wygryzione owady czyszczą siebie, komórki i ogrzewają czerw, takie prace trwają  trzy dni. W kolejnym etapie ich dorastanie dostają za zadanie karmienia larw papką pierzgi i modu, a przy okazji same się odżywiają pobudzając przy tym gruczoły gardzielowe do wydzielania mleczka. Mleczko wydzielają pszczoły sześciodniowe.
No i mamy już 14 dni i coraz bardziej odpowiedzialne zadania. Tym razem ich zadaniem jest odbieranie nektaru od zbieraczek, odparowują od niego wodę, wentylują gniazdo, zasklepiąją miód, ubijają pyłek w komórkach i wytwarzają pierzgę i najważniejsze pierwszy lot po za ul.

Gdy ma ponad 18 dni robotnice zaczynają wytwarzać wosk. W celu wypoceniu wosku pszczoły zbijają się w grona, grzejąc się aż temperatura osiągnie 37 stopni i obficie objadają się miodem. Wypocone łuseczki woskowe na brzusznej stronie odwłoka, rozmiękczają go żuwaczkami i budują z niego plastry.
Po 20 dniach pszczoła robotnik staje się pszczołą wojownikiem i stają na straży ula i rodziny. Aparat żądłowy jest bardzo dobrze wykształcony, a ilość jadu maksymalna w gruczole jadowym. jak na strażników przystało kontrolują każdą wlatującą pszczołę swoje poznając po zapachu, a obce przeganiając. Ale cwaniary czasem wpuszczają pszczoły wyładowane po brzegi nektarem i pyłkiem.

I wreszcie coś o czym marzy każda pszczoła ... kończy 20 dni i jej praca zaczyna się po za ulem czyli staje się zbieraczką. Latają nawet do 3 kilometrów znosząc wodę, nektar, pyłek i substancje balsamiczne.
Pszczoły świetnie radzą sobie w terenie, a w ich orientacji pomaga im słońce, a raczej jego położenie. Pszczoły widzą światło spolaryzowane dlatego podczas dużego zachmurzenia też sobie radzą.
I kolejna ciekawostka: wiedzieliście, że odbijające się promienie, błyszczące materiały leżące pod wylotkiem, powoduje odwracanie się pszczół do góry nogami i spadanie na ziemie.

I oczywiście to już chyba każdy wie, że pszczoły potrafią tańczyć. Tańczą w kółko gdy nie trzeba daleko lecieć by nazbierać się na ful. Gdy odległość się zwiększa to okrąg spłaszcza się coraz bardziej i jej taniec odbywa się po torze spłaszczonej ósemki. Podczas takiego tańca jej ciałko całe wibruje ale też rozdaje próbki nektaru najbliżej znajdującym się robotnicom.

Sami widzicie jakie to zadziwiające stworzenia ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz