środa, 6 stycznia 2021

Zapachy, smaki i dźwięk

 Pszczoła może komunikować się i wyczuwać zapachy przy użyciu swoich dwóch czułków. Na każdym z nich znajdują się tysiące drobnych receptorów wyczuwających zapachy, poza tym pszczoła ma jeszcze na odnóżach włoski smakowe. Poruszanie się po plastrze to dla niej trójwymiarowe przeżycie zapachowe, przekazujące stan rodziny. Gdzie jest matka? Czy składanych jaj jest wystarczająco dużo? Czy spiżarnie są pełne?

Każdy, kto próbował schwytać muchę, wie, jak szybko wykrywa ona ruch. To samo dotyczy pszczół, które także mają oczy złożone, jeżeli więc nie chcemy wzbudzić ich zainteresowania, powinniśmy się poruszać spokojnie, bez gwałtownych ruchów. Pszczoły dysponują szerokim polem widzenia, ale nie widzą szczególnie ostro. Mają natomiast wyjątkową zdolność widzenia niektórych barw i potrafią wychwytywać niuanse w świetle ultrafioletowym, które my postrzegamy jako białe. Chętnie kierują się ku mocnym barwom. Wydaje się, że ich ulubionym kolorem jest niebieski, natomiast owady te z trudnością odróżniają czarny od czerwonego. Różnobarwne wzory na ulach ułatwiają pszczołom orientowanie się w przestrzeni. Pszczoły umieją odróżniać prawą stronę od lewej, a także różne kształty i wzory geometryczne. Potrafią nawet rozpoznać twarz pszczelarza.

Jeśli chodzi o słuch, pszczoły nie bardzo mają się czym pochwalić, ale "słyszą" organem, który jest bardzo wrażliwy na wibracje. Jeśli ul zostanie poddany nagłym wstrząsom lub uderzeniom, kilka energicznych owadów rusza do wylotka, by dowiedzieć się, o co chodzi, i ewentualnie odstraszyć nieproszonych gości. Bogatki i inne niewielkie ptaki wykorzystują tą sztuczkę, gdy są głodne i zimą brakuje im pożywienia. Pukają w wylotek, aby pojawiły się pszczoły, które następnie znikają w ich dziobach.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz