sobota, 16 czerwca 2018

Tworzenie nowych rodzin i kierownie nastrojem rojowym

Tworzenie nowych rodzin ma kluczowe znaczenie dla współczesnego pszczelarstwa. Pozwala rozmnażać i odmładzać pasiekę. Kojarzymy ją również z hamowaniem nastroju rojowego, utrzymywaniem wysokiej wydajności produkcyjnej, wychowem matek, odnawianiem plastrów, a wreszcie - z szeroko rozumianym zdrowia rodziny.
Jednym z ważniejszym celów użytkowania rodziny jest zapewnienie jej wysokiej wydajności w okresie wydajności w okresie występowania pożytku. Chcąc osiągnąć ten cel, powinniśmy zadbać, aby pszczoły zawsze miały coś do zrobienia. Już samo zastosowanie ramek pracy i przeprowadzone w odpowiedniej chwili kolejne poszerzenie gniazda zapewniają pszczołom całkiem sporo pracy.
Dobre zbiory z reguły dość skutecznie absorbują pszczoły. Czasem jednak sytuacja przedstawia się odwrotnie - np. w przypadku przerw w pożytku czy okresów złej pogody. Wtedy wiele pszczół pozostaje bez pracy. Jeśli pszczelarz w porę interweniuje i zrównoważy niekorzystną sytuację wykonaniem odkładu, w rodzinie powinien utrzymać się nastrój roboczy, musi też zostać zachowana wydajność.
Do utworzenia nowej rodziny wykorzystujemy od 2 tys. do 4 tys. dorosłych pszczół i około 4 tys. osobników w każdym plastrze z czerwiem zasklepionym. Mogłoby się wydawać, że takie osłabienie odbije się negatywnie na wydajności pszczół. Tymczasem okazuje się, że jest wręcz odwrotnie ! Odebranie części części pszczół osłabia bowiem nastrój rojowy rodziny. Jeśli zaś zabierze się zbyt dużo pszczół w stosunku do siły rodziny, sutkiem tego jest pełna mobilizacja owadów, co zupełnie wyklucza potencjalną rójkę. Podsumowując: tworzenie nowych rodzin gwarantuje przetrwanie rodziny, obniża nastrój rojowy i utrzymuje wysoką wydajność pszczół.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz