poniedziałek, 25 czerwca 2018

Liczebność, pokarm i siedlisko nowych rodzin

Im później utworzony zostanie odkład, tym większa musi być jego wyjściowa ilość czerwia, tak aby do zimy osiągnął on niezbędną siłę. Im szybciej zaczniemy, tym mniejszą ilość pszczół zużyjemy na utworzenie odkładu. W maju dobre warunki wyjściowe nowej rodzinie zapewnia utworzenie jej tylko z dwóch plastrów z czerwiem zasklepionym. W czerwcu konieczne są już trzy plastry, w lipcu - cztery, a w sierpniu - nawet sześć. Do tego dochodzi jeszcze, w roli plastrów okrywających, po jednym plastrze z suszem i jednym z pokarmem. Każdy plaster z czerwiem powinien być obsiadany przez 500 do tysiąca pszczół robotnic.
Bo nowe utworzone młode rodziny przetrwały, trzeba im zapewnić jakiś "punkt zaczepienia". Dlatego też odkłady muszą otrzymać plaster z młodym otwartym czerwiem albo matecznik lub matkę. Jeśli nie zapewni się tego młodej rodzinie, część pszczół odleci do innych uli.
Młode rodziny wyposaża się zawsze w co najmniej jeden plaster z pokarmem. Wystarcza mu to na początek, później zaś można dokarmiać rodzinę ciastem cukrowym.
Przy tworzeniu nowych rodzin koniecznie należy zwrócić uwagę na orientację pszczół. Już dziesiątego dnia życia pszczoły robotnice wykonują loty orientacyjne, zapamiętując położenie swojego ula i jego otoczenia. Gdyby odkład został umieszczony zbyt blisko rodziny macierzystej, wiele pszczół powróciłoby do niej, a przez to na panewce spaliłoby dążenie pszczelarza do zapewnienia odpowiedniej siły nowej rodzinie przed zimą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz