niedziela, 10 września 2017

Budynki i pomieszczenia do uzytkowania pszczół - Pasieki z pomieszczeniami do odwirowywania lub bez nich

Dopóki nie pojawiły się ula wielokorpusowe, nie było możliwości urządzenia pasieki bez chroniącego rodziny zabudowania. Na całym obszarze krajów niemieckojęzycznych i poza nim popularne były ule przypominające domki i odejście od nich, jeszcze 30 lat temu, wydawało się nie do pomyślenia.

Pasieka jest miejscem, w którym oprócz rodzin pszczelich przechowywane są też urządzenia i środki pomocnicze. Z reguły nie są już potrzebne żadne pomieszczenia w domu, poza przeznaczonymi do przygotowywania miodu do sprzedaży.

Wielkość pasieki determinowania jest przez liczebność rodzin i typ wykorzystywanych uli. O tym, czy potrzebne są pomieszczenia do odwirowywania, decyduje bliskość i warunki mieszkaniowe domu. Często ze względów praktycznych, choć niezgodnie z odwirowywaniem przeprowadzone są w obrębie domów mieszkalnych.

Przyjmuje się umowną zasadę, że na jednym pasieczysku nie powinno być mniej niż 12 rodzin, w przeciwnym razie ich użytkowanie staje się nieopłacalne, oraz nie powinno być więcej niż 50 pni - gdyż ich pielęgnacja jest niekorzystna z punktu widzenia organizacji prac pasiecznych. Każda wartość między tymi liczbami jest dopuszczalna. Ewentualnie pomieszczenia i budynki gospodarczo trzeba więc dopasowywać do liczby rodziny znajdujących się na jednym stanowisku. Ławo obliczyć powierzchnię wymaganą do prac. Długość budynku zależy od liczby przenoszonych rodzin i szerokości uli. Szerokość determinowana jest głębokością uli i ilością wolnej przestrzeni wymaganej do ich nadzorowania. Budynek musi umożliwiać swobodne przejście, konieczne są też powierzchnie do składowania  przy ścianach budynku korpusów czy szafek na plastry.

Optymalna wysokość budynku to 2,2m. Jeśli na miejscu ma być też urządzone pomieszczenie do odwirowywania, można na nie przeznaczyć 1/3 powierzchni budynku. W zależności od liczby rodzin będzie to około 8m2 lub 10m2. Pomieszczenie to może nieznaczenie "zachodzić" na przestrzeń, w której ustawione są pnie pszczele - oszklona ściana pozwoli wtedy - w trakcie wirowania miodu - spojrzeć od czasu do czasu na przednie ścianki uli.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz