sobota, 24 czerwca 2017

Prace ulowe - prace pszczół lotnych

W drugim okresie życia robotnice przyjmują zadania związane z lotami, podczas których gromadzą pożywienie i inne substancje potrzebne w rodzinie, a następnie przynoszą je do gniazda i przekazują znajdującym się tam pszczołom. Z wyglądu pszczoły latające wydają się smuklejsze, co wynika z ograniczenia do minimum ilości i wielkości gruczołów. Starsze pszczoły latające rozpoznać można po mniejszych rozmiarach i znikomej ilości włosków - znaczną część "owłosienia" owady te zdążyły bowiem utracić w międzyczasie. Postrzępione są często także ich skrzydła. O popycie na daną substancję pszczoły dowiadują się albo poprzez własne organy zmysłowe, albo poprzez odmowę przyjęcia przynoszonego dobra przez pszczoły z ula. A jeśli rodzina pilnie potrzebuje wody do chłodzenia, zbieraczki z wolnym wypełnionym nektarem są zwyczajnie pozostawione "na lodzie".

Aby zracjonalizować loty, pszczoły zbieraczki mogą zapamiętywać położenie i pory kwitnienia poszczególnych roślin. Wówczas łatwo trafiają we właściwe, znane już miejsca. W przypadku odkrycia nowego źródła pożytku zwiadowczynie, za pomocą  świetnie funkcjonującej mowy ciała, inicjują regularną mobilizację zbieraczek. Źródła znajdujące się w promieniu do 100 m są sygnalizowane tańcem po okręgu, bez wskazywania kierunku. Przy bardziej oddalonych źródłach pszczoła zakreśla w tańcu półksiężyc (tzw. taniec wywijany), informując w ten sposób inne pszczoły o odległości oraz położeniu źródła w stosunku do słońca, jak również o jego wydajności. Im lepsze jest znalezione źródło pożytku, tym silniejsze podrygi zwierzęcia.

Zwiadowczynie przekazują "tancerkom" próbkę znalezionego dobra, a następnie same kontynuują taniec, aby przekazać informację o tym źródle dalszym zbieraczkom, a w konsekwencji - aby doprowadzić do zgromadzenia całości znalezionego pożytku w ulu. Tańczyć, pszczoły za pomocą skrzydeł wydają specyficzne, pomrukliwe tony, docierające aż do samego plastra. Tam, odbierane są przez inne pszczoły (poprzez ich odnóż) jako drżenia, interpretowane jako sygnał natrafienia na bardzo dobre źródło pożytku. Wraz z próbką nektaru przekazywana jest do ula informacja o konsystencji i zapachu odnalezionego pożytku, zaś gwałtowność pszczelego tańca opisuje wymagany do jego gromadzenia wysiłek. Innymi słowy: pszczoły nie przekazują swych wiadomości mową, lecz tańcem ! Przekazana w ten sposób informacja jest na tyle precyzyjna, że umożliwia efektywną zbiórkę pożytku. Taniec stanowi więc ważny element doskonałej organizacji pszczół i zapewnia rojowi wydajność gromadzenia zapasów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz