niedziela, 12 lipca 2020

Szkody wyrządzone przez owady

Właściciel pasieki może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej i karnej za szkody wyrządzone przez roje. W tym pierwszym przypadku szczególnie ważnym zagadnieniem będącym przedmiotem licznych procesów sądowych są żądlenia ludzi i zwierząt. Co roku w Polsce od użądleń pszczół giną zwierzęta, a wielu ludzi ulega chorobom bądź okaleczeniom. Aby uniknąć takich sytuacji, pszczelarze powinni ubezpieczyć swoje pasieki przed odpowiedzialnością cywilną.
Podstawą roszczeń  majątkowych względem właściciela pasieki jest Kodeks Cywilny. Określa on odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek działania bądź braku działania pszczelarza. Wina człowieka może w tym przypadku polegać na przykład na nieprawidłowym zlokalizowaniu pasieki lub niepodjęciu kroków umożliwiających właścicielom sąsiadujących nieruchomości na uniknięcie zagrożenia.
Kodeks Cywilny narzuca na właściciela zwierzęcia hodowlanego, a takim jest pszczoła, obowiązek naprawienia wyrządzonych przez nie szkód. W przypadku spowodowanych przez owady uszczerbku na zdrowiu,kalectwa lub śmierci, pszczelarz ponosi - w myśl Kodeksu - koszty przekwalifikowania zawodowego, leczenia lub pochówku. Sąd może przy tym zarządzić dodatkowe odszkodowanie w wypadku wyraźnie większych szkód.
Oprócz odpowiedzialności materialnej, na posiadaczu pasieki ciąży też odpowiedzialność karna. Śmierć czy uszczerbek na zdrowiu mogą również być ściągane z Kodeksu Karnego i karane grzywną lub karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. W szczególności karze podlegać może niezachowanie właściwych środków ostrożności podczas trzymania zwierząt oraz ich drażnienia bądź płoszenia, na skutek czego staja się niebezpieczne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz