środa, 1 lipca 2020

Sąsiedztwo pasieki

Lokalizacja pasieki ma bardzo dużo znaczenie, nie tylko ze względu na dostęp rodzin do pożytków. Równie starannie należy ją wybierać, mając na uwadze dobro osób i zwierząt, które mogą przebywać w zasięgu lotów pszczół.
W prawodawstwie polskim brak jest przepisów bezpośrednio odnoszących się do lokalizacji uli, możemy co najwyżej mówić o pszczelarskiej tradycji, wywodzącej się jeszcze z okresów zaborów. Pośrednio zagadnienie to jest regulowane przez Kodeks Cywilny, który określa warunki korzystania z posiadanych nieruchomości. W szczególności Kodeks wprowadza mechanizm przywrócenia do stanu pierwotnego w sytuacji naruszania przez pszczoły stanu sąsiadujących nieruchomości. Dla pszczelarza, którego rodziny pszczele zostaną uznane za uciążliwe dla sąsiadów, oznacza to w praktyce usunięcie pasieki z posiadłości lub przynajmniej przeniesienia jej w inne miejscu.
Ponieważ jednak w funkcjonowanie pszczół niejako wpisane jest przelatywanie nad cudzymi gruntami, a ich praca jako zapylaczy pełni wyjątkową rolę w gospodarce rolniczej, sytuacje sporne są przez sądy często rozstrzygane na korzyść właściciela pasieki w myśl zasady, że pożytek z działania owadów przeważa umiarkowane niedogodności pojedynczych osób. Oczywiście, ustawienie pasieki na cudzym gruncie wymaga zawsze zgody jego właściciela.
W myśl Kodeksu Cywilnego, w razie nagłej konieczności wynikającej z obaw o zdrowie lub życie władze administracyjne mogą wymusić usunięcie pasieki.


1 komentarz:

  1. Kilka dni temu rolnik ok 120 metrów od moich uli wylał na łąkę kilka tysięcy litrów gnojowicy. Do chwili obecnej do uli nie można podejść, agresja jakiej jeszcze nie widziałem.

    OdpowiedzUsuń