czwartek, 11 lipca 2019

Warroza - Cykl życia roztoczy

Rozmnażanie warrozy następuje w zasklepionych komórkach z czerwiem. W celu reprodukcji samice przenikają do wnętrza komórek tuż przed ich zasklepieniem. Ukrywają się przy tym na dnie komórki, pod larwą. Do rozmnażania wykorzystują zarówno komórki trutni, jak i robotnic, przy czym komórki trutowe wybierane są średnio siedem razy częściej niż komórki robotnic.
Dzień, dwa po wniknięciu do wnętrza do komórki samica Varroa zaczyna jaja - najpierw jedno, z którego wykluwa się samiec, a potem po jednym dziennie - z nich rodzą się samice. Rozwój potomstwa obejmuje stadia poczwarki pierwotnej i poczwarki wtórnej, aż do osobnika dojrzałego płciowo, który może kopulować wewnątrz komórki plastra. Pełny rozwój samców i samic trwa około sześć, siedem dni. W tym czasie czerw leży w komórce na grzbiecie, skierowany częścią brzuszną ku górze. Wśród roztoczy panuje silny porządek gniazdowania, a miejsce wypróżniania osobników zlokalizowane jest w górnej części komórki, pod jej wieczkiem. Tam przebywają też młode roztocza. W celu ich wykarmienia matka wykonuje otwór w drugim segmencie odwłokowym pszczelej larwy. Tylko dzięki temu może się wykarmić potomstwo warrozy, wykorzystując okazję do wyssania hemolimfy.
Gdy żywiciel wygryza się z komórki, przeżywają tylko w pełni rozwinięte i zapłodnione roztocza. Potomstwo w ich stadiach rozwoju ginie. Na czerwiu robotnicy rozwija się najczęściej jedna zdolna do rozmnażania samica, na larwie trutnia - od trzech do czterech. Najczęściej dochodzi do kopulacji kazirodczych między bratem i siostrą, ale jeśli do komórki z czerwiem przeniknie więcej samic Varroa, mogą pojawić się komplikacje krzyżowe.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz