wtorek, 20 grudnia 2016

Terminy dokarmiania

Późne dokarmianie uniemożliwia właściwy przerób syropu, jego zagęszczenie i zasklepienie, oraz skraca życie pszczół, dlatego należy zakończyć dokarmianie nie później niż 15 września.

Klasyczne karmienie pszczół powinno przebiegać w 3 etapach.
I. Etap pierwszy to uzupełnienie zapasów do niezbędnego minimum -3 do 5kg. Ten  żelazny zapas jest konieczny, aby pszczoły podawany pokarm mogły wykorzystać później do pobudzenia matki do intensywnego czerwienia.
II. Zaraz po uzupełnieniu zapasów podstawowych, co powinno zostać wykonane nie później niż 25-30 lipca, przystępujemy do drugiego etapu, tzw. podkarmiania pobudzającego. Zabieg ten ma na celu zwiększanie czerwienia w rodzinach przed zimowlą. Nie może trwać on krócej niż 3 tygodnie. Ze względu na konieczność właściwego przygotowania się do zimowli pszczół wygryzionych z jaj złożonych w tym czasie przez matkę, podkarmianie to należy zakończyć najpóźniej do 20-25 sierpnia. Podkarmianie pobudzające syropem jest jednak dość kłopotliwe i niebezpieczne. Wymaga bowiem systematycznego pobytu w pasiece wieczorami, gdyż podkarmianie w dzień wywołuje najczęściej bardzo silne rabunki.
III. Po zakończeniu tego etapu, przystępujemy do trzeciego etapu, tzw. ostatecznego uzupełnienia pokarmu przed zimą. Syropem średnim najlepiej uzupełnić brakujące zapasy w 2-3 dużych dawkach. Etap ten powinniśmy zakończyć 10-15 września. Po dokarmieniu rodziny według powyższego schematu możemy ze spokojem oczekiwać zimy i nie obawiać się, że zabraknie wiosną pokarmu wiosną.


CDN ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz