czwartek, 24 listopada 2016

Zapewnienie pożytku pyłkowego i pierzgi

Pyłek potrzebny jest nie tylko do wykarmienia czerwiu. Młode, sierpniowe pszczoły zjadając go w dużych ilościach, wytwarzają zapasy białkowo - tłuszczowe niezbędne do dobrego przezimowania, natomiast wiosną stają się dobrymi karmicielkami odpornymi na nosemozę. Przy składaniu gniazda pamiętać należy, aby w gnieździe koniecznie znalazły się plastry z pierzgą.

Pokarm białkowy
Brak pokarmu białkowego w rodzinie doprowadza do kanibalizmu, polegającego na zjadaniu młodych larw, a czasem nawet i jaj. Najefektowniej niedobory białka można pokryć pyłkiem ub pierzgą zabieraną pszczołom w okresie występowania nadmiaru pyłku kwiatowego w przyrodzie. Odpowiednio przechowywanym pyłkiem karmi się rodziny wczesną wiosną lub późnym latem, gdy brakuje pyłku w naturze.

 W praktyce pszczelarskiej nie stosuje się jednak namiastek pyłku, nie produkuje ich także przemysł. Obecnie przeważa pogląd, że wszystkie dotychczas znane i stosowane zastępcze pokarmy białkowe mogą w pewnym stopniu zapobiegać skutkom czasowego niedoboru pyłku. Nie są w stanie natomiast zupełnie ich zastąpić, a dodatni wpływ na rozwój rodziny zaznacza się tylko wówczas, gdy w gnieździe jest pewien zapas pierzgi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz