czwartek, 8 września 2016

Zgnilec złośliwy (amerykański)

Jest chorobą bardzo niebezpieczną, zaraźliwą i znaną na całym świecie. Jest to bakteryjna choroba czerwiu, wywoływana przez bakterie w kształcie laseczki.
W Polsce podlega obowiązkowi zgłoszenia i leczenia. Należy do chorób zwalczanych z urzędu przez służbę weterynaryjną zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Objawy choroby:
- Typowym objawem zgnilca złośliwego jest pojawienie się na plastrze z czerwiem komórek o zapadniętym, pociemniałym i podziurkowanym zasklepie.
- Najczęściej jest to czerw rozstrzelony.
- Pod zmienionym zasklepem znajduje się rozłożone ciało larwy o brunatnej barwie i mazistej konsystencji, która przy pomocy zapałki daje się wyciągnąć w długie, cienkie nitki.
- W ulu i w jego pobliżu unosi się charakterystyczny odór, przypominający gotujący się klej stolarski.
- Systematyczny brak wygryzania się robotnic, prowadzi do osłabienia rodziny i w dalszej kolejności do jej śmierci.

Leczenie choroby: w razie podejrzenia o wystąpienie zgnilca złośliwego, właściciel pasieki zobowiązany jest zgłosić ten fakt organowej inspekcji weterynaryjnej lub w urzędzie gminy, czy miasta.
- Badanie i leczenie są bezpłatne, jeżeli pszczelarz zgłosi podejrzenie o chorobę, a próbkę do badań pobierze osoba do tego upoważniona. Natomiast jeśli próbkę pobierze sam pszczelarz, to on płaci za badanie.
- Obecnie żaden antybiotyk nie może być stosowany do leczenia pszczół. Jednak, jeżeli lekarz zaleci leczenie, powinien określić tok postępowania i okres karencji, w czasie którego nie wolno pozyskiwać miodu.
- Pojedyncze, chore rodziny lub bardzo słabe, silnie porażone najlepiej zlikwidować przez wysiarkowanie i spalenie.
Sposób wykonania: strząsamy pszczoły z plastrów do ula, plastry z czerwiem i zapasami, a także maty wyjmujemy z ula i natychmiast palimy. Wieczorem do ula z pszczołami wstawia się metalowa puszkę z rozżarzonym próchnem, na które wsypuje się 2-3 łyżki kwiatu siarkowego. Ul szybko zamyka się, a wylot uszczelnia się, Wytworzony ostry, gryzący dym dwutlenku siarki, szybko zabija pszczoły, które palimy, a ul izolujemy i odkażamy.
- Do leczenia rodziny stosuje się zabieg podwójnego przesiedlenia rodziny. Podlega on na strzepnięciu wszystkich pszczół z plastrów rodziny chorej do rojnicy. Zabieg trzeba wykonywać wieczorowa porą, po ustaniu lotów pszczół. Rojnicę z pszczołami należy umieścić w piwnicy i zastosować 24-godz. głodówkę, aby pszczoły pozbyły się pokarmu z przertwalnikami, znajdującymi się w ich wolach miodowych. Wieczorem następnego dnia przesiedlamy pszczoły z rojnicy do odkażonego ula na ramki z węza i podajemy syrop cukrowy, aż do chwili odbudowania plastrów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz