wtorek, 13 października 2015

Zapobieganie i zwalczanie rójki

W poprzedniej notatce pisałam o przyczynach nastroju rojowego, dziś kilka zdań na temat zapobiegania.
Pszczelarze wiedzą, że pojawienie się komórek trutowych i czerwiu trutowego na plastrach w gnieździe przepowiada początek nastroju trutowego. Jak temu przeciwdziałać?

Kilka rad:
- Przy początkowym, słabym nastroju rojowym wystarczającym zabiegiem jest często silne poszerzenie gniazda węza wstawioną pomiędzy plastry z czerwiem otwartym.
- Rozsunięcie plastrów z czerwiem na boki gniazda, a w powstałą wolną przestrzeń wstawienie ramek z węzą lub pustych ramek, nadanie nowej pracy skutecznie likwiduje nastrój rojowy.
- Co nie którzy praktykują silne poszerzanie gniazda ramkami z suszem, wstawionym pomiędzy plastry z czerwiem, które matka chętnie zaczerwi, bowiem niektóre rodziny, będące w nastroju rojowym niechętnie odbudowują węzę.
- Można też wymienić matkę i zastąpić ja matka z linii selekcjonowanych na małą rojliwość.
- Innym sposobem jest wywiezienie uli na pożytek.

Moi drodze lecz gdy w rodzinie pojawią się mateczniki poprzednie zabiegi są już nie wystarczające, dlatego musowo trzeba zastosować bardziej radykalne sposoby likwidacji nastroju rojowego.
Wycinanie mateczników, jako jedna metoda walki z nastrojem "do ucieczki", jest stosowane przez pszczelarzy, lecz jest nieskutecznym i niewystarczającym zabiegiem.

Ponieważ:
- Opóźnia się wyjście roju
- Przedłuża się nastrój bezrobocia w rodzinie
- Rodzina może się wyroić w chwili złożenia przez matkę jaj w odbudowanym po raz kolejny miseczkach
Wtedy konieczne staje się więc zastosowanie dalszych, na ogół bardziej pracochłonnych zabiegów. Pozostają trzy sposoby ostępowania:
- radykalnie osłabić rodzinę
- dopuścić do rójki, a następnie pszczoły rojowe i macierzak odpowiednio zagospodarować
- wywieźć ule na plantacje roślin miododajnych

Radykalne osłabienie rodziny to:
- wykonanie silnego odkładu. Zabieramy wszystkie plastry z czerwiem zasklepionym wraz z obsiadającymi je pszczołami, tworząc z nich odkład w osobnym ulu. Natomiast obrabowany ul, w którym pozostała matka, uzupełnia się i dodatkowo poszerza plastra z suszu i węzy.
- zabranie słabego odkładu, ale ze starą matką, skutecznie likwiduje nastrój rojowy
- zabranie wszystkich plastrów z czerwiem krytym i dołożenie go do słabych rodzin

Wędrówki na pożytki:
- zapewnienie pracy pszczołom w sposób najbardziej radykalny wpływa na likwidacje nastroju rojowego. Obfite nektarowanie roślin powoduje, że pszczoły same wychodzą z tego głupkowatego nastroju bo wpadają w "kierat" roboty.
To wszystko w tym temacie ... może się te wskazówki przydadzą w następnym sezonie.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz