środa, 2 maja 2018

Ramka pracy jako pułapka na roztocza Varroa

Myszy łapie się na przynętę, a warrozę - na czerw trutowy. Warroza rozmnaża się w zasklepionych komórkach czerwia. W tym celu roztocza przedostają się do komórek tuż przed ich zasklepieniem i wewnątrz składają jaja. Cechą charakterystyczną jest przy tym wyraźna preferencja do wybierania komórek trutowych - są one zasiedlane siedem razy częściej niż komórki pszczele.
Gdy korzysta się z dwóch ramek pracy i wycina się je na zmianę, roztocza zawsze znajdują sposób na reprodukcję w komórkach trutowych. Dopóki komórki te są zasklepione, dopóty Varroa jest w pewnym stopniu uwięziona. Jednak równocześnie z wygryzaniem się trutni, z komórek uwalniane jest potomstwo roztoczy. Oznacza to, że zasklepienie komórek z czerwiem zamiast pomóc pozbyć się roztocza, wręcz przyczynia się do ich rozmnażania !
Dlatego też nie można przegapić terminu przeglądu rodziny oraz wycięcia bądź wymiany zasklepionego czerwia trutowego. Jeśli pszczoły przystąpią do budowy ramki pracy tuż po jej włożeniu, to do zasklepienia pierwszych komórek pozostanie około 10 dni, a do wygryzienia się pierwszych trutni około 24 doby. Na wycinanie czerwia trutowego pozostanie więc dwa tygodnia. Jest to wyjątkowo skuteczna metoda na zredukowania na jesieni roztoczy w rodzinie. Rodziny kontrolowane, w których nie wycina się czerwia trutowego, charakteryzują się dwukrotnie większą liczbą roztoczy.
Okres poddawania do uli ramek pracy obejmuje czas od połowy marca do końca lipca.


2 komentarze:

  1. Akurat nie wiedziałem, że takie ramki mogą być pułapkami na roztocza. Ja z nimi walczę w domu poprzez używanie oczyszczacza powietrza z zdrovi.pl i odpowiednią jonizację całego mojego otoczenia. Po takiej filtracji praktycznie nie ma kurzu w moim mieszkaniu.

    OdpowiedzUsuń