sobota, 6 czerwca 2015

To co pszczołom wychodzi najlepiej ... plaster

Gdy przeglądamy ule zawsze zadziwia mnie jedna rzecz ... a mianowicie widok perfekcyjnego plastra. przecież w ulu jest ciemno jak w grobie, a mimo to ich wygląd jest idealny. Nie można im zarzuć nic ...
A wiecie co to jest plaster??
Plaster to  dwustronna konstrukcja złożona z przylegających do siebie sześciokątnych komórek, wspartych na tylnej ścianie tworzącej środkową warstwę plastra (taką wersje przyjęto nawet w encyklopedii).
Budowane są przez pszczoły z wosku wydzielanego przez gruczoły woskowe.

Plastry służą pszczołom do gromadzenia zapasów pokarmu: miodu i pyłku oraz do wychowu czerwiu.
Komórki robotnic mają 5,37 mm średnicy, natomiast trutni 6,91 mm. Jedne i drugie mają dno ograniczone 3 płaszczyznami. Głębokość komórek z czerwiem robotnic wynosi 10–13 mm, plastry trutowe 14–15 mm natomiast plastry z miodem osiągają 50 mm. (pokazywałam wam już jak duże są komórki trutowe).
Na tym zdjeciu widać zasklepiony czerw

Na tym komórki, w których zbierany jest nektar

Komórki królowej powstają na krańcach plastra, a ponieważ są budowane na miarę potrzeb rosnącej królowej, rozszerzają się ku górze. Ich średnica wynosi 9 mm, a głębokość 20–25 mm.
Widać taką komórkę zwaną matecznikiem na tym zdjęciu

 Barwa plastra zmienia się od białej do żółtej przez brązową aż do prawie czarnej, co jest wynikiem procesu ich starzenia się. Po stopieniu z plastrów uzyskuje się wosk pszczeli. Pewnie już jakiś czas temu zauważyliście, że na zdjęciach są różne kolory plastrów.
Zresztą sami zobaczcie ... oto kilka zdjęć



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz