W dzisiejszej notce chcę wam napisać o sposobach łączenia rodzi, a że wykonuje się to przez cały sezon pasieczny dość często, więc jest to temat aktualny.
Pszczelarze wiedzą, że wiosną w ten sposób wzmacniane są rodziny bez matki, rodziny bardzo słabe lub rodziny z wadliwą matką. Łączenie rodzin odbywa się też po wykorzystaniu wszystkich pożytków i ma na celu przygotowanie silnych rodzin do zimowli.
Są pewne zasady łączenia, które powinny być zastosowane. Wiemy iż każda rodzina posiada swój własny odrębny zapach dlatego bardzo możliwe jest, że podczas takiej operacji pszczoły ścinają się i aby temu zapobiec należy stosować poniższe zasady:
- Rodziny bezmateczne łączymy z z rodziną pełnowartościową - nigdy odwrotnie ! To tak samo jak z kwasem ... "reakcja może zwalić nas z nóg".
- Około godziny przed łączeniem wyrównujemy zapachy w obydwóch rodzinach i do tego możemy wykorzystać np. krople miętowe (do rzadkiego syropu dodać niewielką ilość kropli i takim roztworem spryskać rodziny. Jeszcze lepszym sposobem jest wykorzystanie kryształków kamfory. Odrobinę wrzucamy na dennice przez wylot. Bardzo intensywny zapach szybko rozejdzie po gniazdach.
- Matkę zamykamy w klateczce zamkniętej ciastem tak aby pszczoły nie ścięły matki.
- Nie wolno łączyć rodzin zdrowych z chorymi (tego chyba nie trzeba wyjaśniać sprawa jest oczywista)
- Wiosną pszczoły pomimo odrębnego zapachu i wrogiego odnoszenia do pszczół innego pnia, łączą się bez dodatkowych zabiegów.
- Co niektórzy pszczelarze zalecają aby rodziny, które mieszkają od siebie w oddaleniu przybliżać do siebie stopniowo. Jest to jednak sposób zbyt pracochłonny i dlatego przeważnie pszczelarze rezygnują z tej metody. Dobrym efekt jednak jest osierocenie rodziny. Pszczoły pozostawione 1 - 2 dni bez matki dołączają do innej rodziny nie powracając na stare miejsce. Jeszcze inni wywożą pszczoły na inne pasieczysko oddalone co najmniej o 3 km wówczas można łączyć rodziny zaraz po przywiezieniu.
- W ulu zwanym stojakiem łączenie pszczół jest najprostsze, a mianowicie rodziny znajdujące się w oddzielnych korpusach oddziela się od siebie gazetą. pszczoły stopniowo przegryzają gazetę i tworzą jedna rodzinę.
I to by było wszystko. Pozdrawiam !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz