Sztuczne unasienianie matek zwane czasem inseminacją - to wprowadzenie nasienia pobranego od trutni do dróg rodnych matki.
Zabieg sztucznego unasienienia przeprowadzony jest pod mikroskopem steroskopowym. Matkę po włożeniu do rurki mocuje się na statywie aparatu i usypia za pomocą dwutlenku węgla. Kiedy zadziała narkoza i odwłok przestaje się poruszać przystępuje się unasienienia. Jest to niezmiernie precyzyjne zadanie.
Na wartość użytkową matek unasienionych sztucznie wpływa:
- wiek matki. Przyjmuje się, że optymalnym wiekiem matki jest 7-8 dzień życia. Młodsze matki często padają, natomiast do zbiorniczków nasiennych matek starszych przechodzi mniej plemników, choć można je jeszcze skutecznie inseminować nawet 3-4 tygodnie po wygryzieniu.
- warunki przetrzymywania przed i po zabiegu inseminacji decydują w głównej mierze o rezultatach oraz kosztach produkcji matek inseminowanych.
- optymalny wiek trutni odpowiedni do pobierania nasienia wynosi 14-21 dni. Nasienie trutni młodszych ma mniejszą koncentrację plemników i jest zmieszane ze śluzem, natomiast nasienie trutni starszych jest zbyt geste co powoduje zaleganie nasienia w jajowodach i śmierć matki.
- umiejętności inseminatora.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz