niedziela, 17 kwietnia 2016

CHOROBA MAJOWA (ZATRUCIE PYŁKIEM)

Sezon mamy rozpoczęty pszczoły zabrały się do ciężkiej pracy, znoszą pyłek ale też za tą pracą czai się jedna z kolejnych chorób "choroba majowa".

Głównym czynnikiem tej choroby są pyłki trujących roślin (zawierające alkaloidy, glukozydy, saponiny - silne jady cytoplazmatyczne, cukry ciężkostrawne - laktoza, stachioza, arabinoza, ksyloza, pektyny, bakterie Spiroplasma apis, kwas galakturonowy itd.)


Zatrucie pyłkiem występuje u pszczół karmicielek i niezasklepionego czerwiu po spożyciu pyłku roślin trujących, bądź pyłku zaatakowanego przez pleśnie i grzyby. Do zatrucia alimentarnego dochodzi wiosną, szczególnie w maju, kiedy kwtinie mnóstwo roślin łąkowych i pożytkowych. Trujące dla pszczół rośliny to: ciemiężyca, bagno zwyczajne, naparstnica, ostróżka polna, jaskier ostry, modrzewnica zwyczajna, wilczomlecz, kasztanowiec zwyczajny. Zazwyczaj choroba ma ostry przebieg. Licznie chorują i padają pszczoły karmicielki mające 3/13 dni oraz larwy -czerw. Często dochodzi nie tyle do biegunek co do bolesnego dla pszczół zaparcia. Chłodne wieczory, a zwłaszcza przymrozki działają na niekorzyść, przemarznięty pyłek jest jeszcze gorszy - wtedy pszczoły konsumują prawie czystą truciznę. Choroba trwa krótko i ustępuje sama po poprawie pogody.

 Objawy, które możemy zaobserwować u zatrutych pszczół to:
1. Utrata zdolności lotnych
2. Silnie rozdęte odwłoki
3. Drżenie skrzydełek
4. Pełzanie przed ulem
5. Osyp na dnie i przed ulem - nienaturalnie wygięte odwłoki u martwych pszczół 
6. Rozstawione na boki skrzydełka 
7. Wysunięte języczki 
8. Wykrzywione nóżki
9. Martwy czerw przypominający kiślicę  
10. Usunięte larwy na mostku i ziemi       
11. W czasie "sekcji" można dostrzec w przewodzie pokarmowym masy zbitego pyłku 
12. Wyraźnie powiększony odwłok
13. Biegunka - gęste plamy gliniastego koloru 

    Tak więc co zrobić i jak postępować?
 Przerwać poszerzanie gniazda, wyjąć ramki z węzą. W przypadku nasilonych objawów czy poważnych strat gniazdo ścieśnić z powrotem do konstrukcji zimowej, zasilić ramkami z czerwiem zamkniętym z innych zdrowych rodzin i podkarmiać codziennie 1 litrem rzadkiego syropu. Ul starannie ocieplić. Chorym rodzinom pszczelim należy przede wszystkim dostarczyć wodę, nie tyle w poidle co pod daszek prosto do ula w naczynku. Najlepiej poddawać ciepły, rzadzki syrop cukrowy. Zapobieganie chorobie majowej polega na wcześniejszym zaopatrzeniu rodziny w wodę, właśnie za pośrednictwem podkarmiania rzadkim syropem cukrowym.

 Leczenie jest proste ... podkarmianie w niewielkich ilościach rzadkim syropem cukrowym z ew. dodatkiem Apilac-u czy ApiFarmy. Choroba ustępuje sama po poprawie pogody i podaniu do uli wody, ciepłej, przegotowanej, osłodzonej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz