sobota, 9 kwietnia 2016

Naturalne unasienianie matek pszczelich

Unasiennienia matek pszczelich może odbywać się w sposób naturalny lub poprzez sztuczne unasienienie.Naturalne unasienienie ściśle związane jest z warunkami atmosferycznymi. Długotrwałe zimno, przeciągające się deszcze, gwałtowne zmiany pogody, silne wiatry utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają unasienienie matek.

Kopulacja odbywa się w powietrzu na wysokości od 10 do 30 metrów nad ziemią w warunkach sprzyjającej pogody. Optymalny wiek matki do unasienienia to 5-14 dni. Matka kopuluje przeciętnie z 10 trutniami w czasie jednego lub kilku lotów godowych. Jeżeli w czasie pierwszego lotu matka zgromadzi odpowiednią ilość plemników to nie odbywa więcej lotów. Po upływie 2-3 dni od ostatniego lotu matki przystępują do czerwienia.

Unasienianie matek na pasieczysku jest metodą najczęściej stosowaną w praktyce. Nieunasienione matki można poddać zaraz po wygryzieniu w celu unasienienia się i rozpoczęcia czerwienia do:
- rodzin pszczelich. Nieunasienione matki poddaje się po wcześniejszym zabraniu starych matek i wydłużeniu okresu bezmateczności do 8-9 dni. Trzeba jednak pamiętać o ryzyku zaginięcia matki podczas unasieniania i o długiej przerwie w czerwieniu czego skutkiem może być brak lub niska porodukcyjność rodziny.
- odkład. W celu unasienia matek można tworzyć odkłady w ciągu całego sezonu, o różnej sile i przeznaczeniu.
- uliki weselne. Posiadanie w pasiece kilku ulików weselnych z matkami ułatwia gospodarkę pasieczną. Daje bowiem możliwość przetrzymania matek zapasowych przez cały sezon i wykorzystania ich w celu uzupełnienia zaistniałych braków w rodzinach produkcyjnych lub wymiany.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz