piątek, 4 września 2015

Technika - poszerzanie gniazda rodziny pszczelej

Wróćmy do wiosny i zastanówmy się nad problemem poszerzania gniazda !

 Pszczelarze doświadczeni i ci, którzy już tą czynność wykonywali zdają sobie sprawę, że by poszerzyć rodzinę pszczelą potrzebne są pewne umiejętności. Należy zadbać, aby matce nie brakowało miejsca do czerwienia, które w końcu kwietnia jest bardzo intensywne, pamiętając o tym, że o tej porze roku wciąż ubywa pszczół robotnic. Do poszerzenia gniazda wykorzystuje się plastry z jasnobrązowym suszem, którego już wygryzło się jedno pokolenie pszczół, a nie uszkodzonego przez myszy albo motylicę.


Oto kilka zasad do poszerzania gniazda:
- Pamiętajmy aby dodawać plastry z umiarem. Poszerzenia gniazda na wyrost może spowodować oziębienie gniazda, zahamować rozwój i kondycje rodziny, zwłaszcza jeżeli poszerza się w czasie niepogody.
- Gniazdo poszerza się wówczas gdy skrajne plastry w gnieździe są obsiadane przez pszczoły na czarno.
- Gdy zauważymy, że pszczoły wiszą w nadmiarze pod ramkami lub są zgromadzone za zatworem, to jest to sygnał do tego by powiększyć gniazdo.


- Dostawiamy 2 - 3 plastry z obu stron rodziny, pomiędzy ostatnim plastrem zaczerwionym, a plastrem okrywowym.
- Gdy dostrzegamy czerw na plastrach okrywowych, to jest to sygnałem o braku miejsca do czerwienia, a często również o braku pokarmu w rodzinie.
- Poszerzanie gniazda węzą można rozpocząć w chwili pobielania plastrów woskiem.

Do połowy maja gniazda staramy się utrzymać ciasno by było łatwiej pszczołom je ogrzać czerw. Jest to okres padania starych pszczół i rodzina często jest mocno osłabiona. Tylko silne rodziny wymagają poszerzenia gniazda po upływie 10 - 12 dni od pierwszego przeglądu. Wystarczy sprawdzić ostatni plaster i jeżeli jest na nim czerw dodajemy następny najlepiej jako przedostatni. Jeżeli na ostatnim plastrze znajdują się nie tylko jaja, ale i czerw kryty, to znaczy, że spóźniliśmy się. Zależnie od pogody następny przegląd i poszerzenie gniazda przeprowadzamy po upływie 7 - 10 dni.

Do momentu pobielenia plastrów, co jest oznaka, że woszczarki wzięły się do pracy, gniazda poszerzamy tylko plastrami przynajmniej raz przeczerwionymi, ponieważ plastry dziewicze matki omijają i niezaczerwione.
Wielu pszczelarzy twierdzi, że do póki nie zakwitnie rzepak nie powinno stosować się węzy, gdyż ogranicza to produkcje miodu. Jednak stosowanie w tym okresie węzy, nawet 10 - 15 arkuszy, zwiększa produkcyjność rodzin, gdyż utrzymuje nastrój pracy i zapobiega nastrojowi rojowemu.

Weterynarze jednak zalecają wymianę plastrów w 100% corocznie, a ma to szczególne znaczenie od momentu pojawienia się warrozy. Występuje ponieważ niebezpieczeństwo kumulowania się w wosku pozostałości leków i dlatego nie zaleca się przetrzymywania plastrów, które wielokrotnie poddawane są zabiegom zwalczania Varroa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz