Witam moi drodzy !
Właściwa struktura rodziny pszczelej jest najważniejszym czynnikiem umożliwiającym intensywne wykorzystanie pożytku. Duża ilość czerwiu otwartego w okresie głównego pożytku, zmusza pszczoły do ich wychowu, nie pozwalając skoncentrować się wyłącznie na pracy.
Ogólnie można powiedzieć, że na pożytek w rodzinie powinno być przygotowanych jak najwięcej pszczół lotnych i jak czerwiu, zwłaszcza otwartego. Taką sytuacje musi wypracować pszczelarz ingerując w rodzinę pszczelą.
Jest na to sposób zwany zasadą Taranova, według której wykorzystanie pożytków jest proporcjonalne do ilości czerwiu wychowanego w okresie optymalnym. Okres ten rozpoczyna się 51 dni przed spodziewanym pożytkiem, a kończy się na 29 dni przed jego zakończeniem. Przyjmując 21- dniowy okres rozwoju robotnicy i 35 dni jej życia, osobniki wygryzione z jaj złożonych na początku tego okresu będą pracowały jeszcze przez 5 początkowych dni pożytku.
Pszczoły powstałe z jaj złożonych na 29 dni przed końcem pożytku wygryzą się z komórek plastra na 8 dni przed końcem zbiorów. Wezmą więc jeszcze udział w części prac związanych z przeróbką nektaru w ulu.
Reguła ta nie dotyczy pożytków późnych, takich jak spadź, nawłoć lub wrzos, które to wymagają specjalnych zabiegów, aby utrzymać tak późno silne rodziny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz