W ciągu dnia w ulach wre praca, a większość pszczół zbieraczek znajduje się na zewnątrz. Wyloty uli zamknąć można dopiero po ustaniu aktywności zbieraczek, pod wieczór danego dnia lub nad ranem dnia następnego.
Przygotowanie do wędrówki rozpoczyna się od zamknięcia wylotu ula. Kolejnym krokiem jest otwarcie siatek wentylacyjnych i nałożenie pasów transportowych. Gdyby wykonać te kroki w odwrotnej kolejności, przy pierwszym potrząśnięciu ulem z wylotu wypadły by od razu setki pszczół - praktycznie uniemożliwiłoby to podjęcie wędrówki.
Jeśli przewózkę rozpoczyna się o świcie, panujące wówczas warunki do zamykania uli, ich załadunku i rozładunku czy uwalniania pszczół są najlepsze. Jeżeli wędrówkę rozpoczyna się w pobliżu miejsca zamieszkania, pasy transportowe można przygotować już dzień wcześniej. Rodziny z reguły ładowane są w pozycji stojącej.
W przyczepach ule mocowane są pasami elastycznymi, w celu zabezpieczenia przed ślizganiem. Kierując załadowanym pojazdem, zachować musimy szczególną ostrożność. Po dotarciu do celu ule należy bezzwłocznie rozładować i umożliwić pszczołom wydostanie się na zewnątrz. Przed otwarciem wylotów wtryskuje się przez kratki wentylacyjne nieco wody, aby nawilżyć ul i uspokoić pszczoły. Wylot z ula otwieramy, odymiając go równocześnie, dzięki czemu pszczoły są najczęściej spokojne i natychmiast zaczynają obloty orientacyjne. Po wykonaniu wyżej opisanych czynności warto rzucić jeszcze okiem na otwory wylotowe uli i sprawdzić, czy pszczoły wyszły ze wszystkich.
Zamiast wędrować w nocy, rodziny można również zamknąć i przetransportować w czasie dni nielotnych, najczęściej powodowanych opadami deszczu. Konieczne jest przy tym pozostawienie na miejscu dwóch czy trzech rodzin, do których będą zlatywać zbieraczki pozostałe na pożytkach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz