poniedziałek, 25 marca 2019

Określanie odmiany miodu

Aby możliwe było oznaczenie odmiany miodu, musi on zostać wyprodukowany w przeważającej części z jednego gatunku kwiatów lub roślin i posiadać odpowiednie właściwości organoleptyczne, fizykochemiczne i mikroskopowe. Pewność przy określaniu odmiany miodu przyjmuje się: barwę miodu, zapach, smak i podatność na krystalizację. Po przelaniu do szklanych pojemników miody kwiatowe mają barwę od przejrzystej do złotożółtej, a ich zapach odpowiada właściwemu kwiatowi. Z reguły krystalizują szybko. Natomiast miody spadziowe mają ciemniejszą barwę i charakterystyczny, żywiczno - korzenny zapach i smak. Miód świerkowy ma najczęściej odcień rudawy, podczas gdy jodłowy jest raczej ciemnozielony.
Znając okres występowania poszczególnych pożytków, praktykujący pszczelarz może prześledzić, jakie pożytki przeważały i były wykorzystywane przez pszczoły. Czasem do określenia odmiany miodu niezbędna jest jednak analiza laboratoryjna. W jej ramach analizowany jest zapach, smak, obraz mikroskopowy i przewodność elektryczna dostarczonej substancji. Miody spadziowe cechuje znacznie wyższa przewodność elektryczna niż miody kwiatowe. Natomiast w obrazie mikroskopowym w tych drugich wyraźnie daje się zauważyć pyłek różnych, najczęściej wielu gatunków kwiatów. W miodach spadziowych znajdują się ponadto grzyby i komórki glonów z drzew dostarczających spadzi. Spośród widocznych pod mikroskopem pyłków ten wyraźnie dominujący wybierany jest do określenia odmiany miodu - jego zawartość powinna wynosić nie mniej niż 45% całkowitej liczby drobin pyłkowych. Przy określaniu tej wielkości trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że stosunek pyłku do nektaru u poszczególnych roślin może wyglądać nieco inaczej.
Lokalizacja pasieki tylko częściowo ma wpływ na pożytki zbierane przez pszczoły. Owady kierują się przede wszystkim zmysłem gospodarczym i wybierają najwydatniejsze pożytki. I tak na przykład, w pasiece leśnej pszczoły mogą skierować się ku rosnącym poza lasem kwiatom polnym, jeśli umożliwi to efektywniejsze zbieranie. Jeśli jednak w lesie pojawi się pożytek spadziowy, to najczęściej będzie on występował masowo, a jako taki będzie pozostawał poza wszelką konkurencją.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz