W małych pasiekach pozwala się pszczołom wylizać miód z zasklepów woskowych. W tym celu w płaskim pojemniku układana jest ich warstwa o grubości około 1 cm. Pojemnik wkłada się do pustego korpusu w ulu, na rozłożoną uprzednio folię. Oczyszczony w ten sposób z miodu wosk roztapia się w topiarce słonecznej.
Wosk z zasklepów można również zmyć pod wodą, a następnie wysuszyć. Można także przełożyć go do topiarki zaraz po osuszeniu. Pozostawione wilgotne zasklepy spleśnieją. Wodę miodową wzbogaca się cukrem, dzięki czemu od razu gotowy jest roztwór do podkarmiania pszczół.
Jeżeli jednak posiadane zapasy zasklepów są duże, wosk łącznie z przywartym doń miodem można pozyskać w topiarce. Przy wytapianiu wosku wypływa na wierzch, miód zaś jest wielokrotnie przegrzewany i nie nadaje się do spożycia.
Przy przetwarzaniu dużych ilości zasklepów w rachubę wchodzi również płukanie, a pozostała woda miodowa może być wykorzystywana do podkarmiania rojów. Inną możliwość stanowi poddanie jej fermentacji, której rezultatem jest produkcja miodów pitnych.
Nawiasem mówiąc, sita miodowe również można wstawić do ula, ich czyszczenie należy przy tym pozostawić pszczołom. Nie można jednak zostawić ich w środku zbyt długo, ponieważ w takim przypadku owady zaczną zabudowywać naczynia woskiem.
Nieodpowiednie metody:
- Jeśli wosk z zasklepów jest wkładany do topiarki słonecznej wraz z resztkami miodu, miód ten ciemnieje pod wpływem temperatury i tworzy się w nim hydroksymetylofurfunal, przez co miód staje się bezużyteczny
-Pod żadnym pozorem nie wolno dawać pszczołom zasklepów do wylizania. W okresach bezpożytkowych szybko doprowadziłoby to do silnych zamieszek i najprawdopodobniej sprowokowałoby rabunki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz