Kilka dni temu pisałam o zapobieganiu i zwalczaniu rójek, a dziś chcę napisać jak taką rójkę można wykorzystać.
Czasami najlepszą metodą jest pozwolenie rodzinie, będącej w silnym nastroju rojowym, na wydanie roju albo wykonanie tzw. sztucznej rójki.
Sztuczna rójka - pszczoły z rodziny w nastroju rojowym, strząsa się kolejno z wszystkich plastrów na pochylnie ustawioną przed wylotem ula, zrywając jednocześnie wszystkie mateczniki w gnieździe. Wskazane jest przy tym, zabranie z rodziny czerwiu zasklepionego i wstawienie 4-5 ramek węzy w środku gniazda. Pszczoły skupione pod pochylnią tworzą grono rojowe, któremu po 2-3 godzinach udostępnia się wejście z powrotem do ula. Pszczoły - jakby po wyrojeniu - z właściwą sobie energią przystępują do pracy.
Osadzanie roju w nowym ulu - jest najczęściej wykonywane podczas powiększania pasieki.
Osadzanie roju obok macierzaka - rój, który wyszedł przed głównym pożytkiem, można osadzić obok macierzaka przy zapasowym wylocie, oddzielając go szczelną przegrodą.
Zwrot roju macierzakowi - roju, który wydala rodzina słaba i roju, który wyszedł na kilka dni przed pożytkiem, nie osadza się w nowym ulu, lecz zwraca macierzakowi, żeby nie dopuścić do osłabienia rodziny przed nadchodzącym wziątkiem.
W macierzaku po wyjściu pierwszego roju zwanego pierwakiem, zostaje w gnieździe część pszczół oraz kilka lub kilkanaście mateczników. Opieka pszczelarza nad macierzakiem sprowadza się do zwężenia gniazda, zerwania wszystkich mateczników i włożenia matki najlepiej czerwiącej. Brak interwencji pszczelarza może spowodować wyjście kolejnych porojów, aż do niemal całkowitego opuszczenia gniazda przez pszczoły.
To najbardziej istotne informacje ...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz