Odpowiadając na pytanie ... jak widać na moim przykładzie to tak. ja mimo awersji do owadów co do pszczół w krótkim czasie zmieniłam zdanie.
Podczas gdy dla jednych osób pszczelarstwo to pasja, hobby i sposób
spędzania wolnego czasu, dla innych to zawód i sposób zarabiania
pieniędzy. Więcej zadań i obowiązków stoi, oczywiście, przed
przedstawicielami tej drugiej grupy.
Ale też pszczelarstwo od zawsze było owiane nutą tajemniczości. Dlatego i mnie świat ten wciągnął, z jednej strony wzbudza we mnie szacunek, a z drugiej strach z powodu jego egzotyczności, bo świat pszczół intryguje i wyzwala potrzebę jego poznania.
Jedno jednak trzeba jasno powiedzieć ... jeśli nie polubisz pszczół nie będzie możliwe wykonywanie tego zawodu.
Mój mąż kocha pszczoły i dla niego praca przy nich stała się przyjemnością, a nawet relaksem, sposobem na zwalczenie stresów.
Pszczoły w przeciwieństwie do hodowli innych zwierząt nie wymagają codziennej obecności człowieka w pasiece, lecz jest to dość intensywna praca zaczynająca się w marcu i trwa do września.
Dlatego mój Tomek pszczołami zajmuje się po pracy, a czas przeznaczony na obcowanie z nimi, daje mu ukojenie nerwom, a przede wszystkim pozwalający na znakomity wypoczynek na łonie natury.
Praca przy pszczołach jest dość ciężka, wymagająca nieraz dużego wysiłku fizycznego, w dodatku z ograniczonym siatką dostępem powietrzem, przy tym zwykle w słońcu i w upale. Także zbytnia ruchliwość i nerwowe wykonywanie czynności rozdrażniają pszczoły .
Z drugiej jednak strony słyszałam o ludziach, którzy mimo przebytego zawału serca i zakazom lekarza wracają do swoich pasiek i zapominają tam o swoich dolegliwościach.
No a co z kobietami !!! przecież pszczelarstwo jest zajęciem zdominowanym przez mężczyzn. Ma to związek z wielowiekową tradycją, a także z dużym wysiłkiem. Niemniej jednak kobiety z powodzeniem mogą prowadzić pasiekę.
My kobiety charakteryzujemy się dokładnością, wrażliwością i intuicją co pozwala umiejętnie kierować pasiekom.
Lecz jest jedno mocne przeciw skazanie by zajmować się pszczelarstwem, a mianowicie alergia na jad pszczeli.
Jad pszczeli powoduje ból po użądleniu. Jad ma silne działanie drażniące w miejscu użądlenia, czego objawem jest ból, obrzęk który ustępuje po kilku dniach.
Rzadko a jednak czasami użądlenie objawia się uczuleniem. Objawiać się ono może dusznością, trudnościami w oddychaniu, a nawet wymiotami.
I osoby silnie reagujące na użądlenia powinny zrezygnować z pracy z pszczołami !!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz