wtorek, 3 listopada 2020

Od iwy do wrzosu

 Pszczoły samotnice i trzmiele szukają przede wszystkim tych roślin, które zapewniają szybki i łatwo dostępny posiłek. Pszczoły miodne zbierają pożywienie w sposób bardziej zorganizowany i koncentrują się na jednym źródle pokarmu.

Rośliny, które zapewniają pierwszy pyłek w roku, to najczęściej olsza i leszczyna. Ich kotki obsypane są pyłkiem o bardzo wysokiej zawartości białek. Tuż po nich kwitnie wierzba iwa, a jej bazie działają jak magnes na świeżo przebudzone trzmiele i pszczoły, które po długiej zimie pilnie potrzebują napełnić spiżarnie. Iwa produkuje mnóstwo bogatego w białka pyłku i energetycznego nektaru, co sprawia, że jest dla pszczelarstwa rośliną kluczową. W południowej Szwecji może kwitnąć już w lutym. Wielu właścicieli ogrodów uważa, że z iwy nie ma pożytku, i nie waha się sięgnąć po piłę. Kiedy jednak porządkujesz swój teren, pomyśl o wartości iwy dla pszczół. Gdy kwitnie, praca tych owadów rozpoczyna się na dobre, lepiej więc zasadzić kilka drzewek niż je usuwać, jeśli masz w ogrodzie dostatecznie dużo miejsca.

Wśród wczesnych kwiatów wiosennych ważnym pożytkiem zawierającym dużo pyłku jest zawilec gajowy. Szarobura leśna ziemia potrafi w ciągu jednego dnia zmienić się w morze pełnych pyłku kwiatów. Zawilec kwitnie w kwietniu i maju.

Mniszek pospolity to także wczesny pożytek, bardzo lubiany przez pszczoły, jednak przez mnóstwo ludzi znienawidzony i nazywany chwastem. Kwitnie od początku maja i szybko się rozrasta. Mniszek produkuje duże ilości wartościowego pyłku i nektaru, który mogą zapewnić pszczołom pierwszy w roku nadmiary miodu. Jeśli owady zbiorą większość nektaru właśnie z jego kwiatów, można otrzymać intensywnie żółty miód mniszkowy.

Innym żółtym pożytkiem, który pojawia się na początku sezonu, jest rzepak, jednak w odróżnieniu od miodu mniszkowego, rzepakowy jest niemal biały. To właśnie wtedy, gdy kwitnie rzepak, mówi się, że okres zbioru zaczyna się na poważnie i pszczoły są w stanie zebrać spore zapasy miodu.

W połowie maja nadchodzi czas na ważne kwitnące drzewa wiśni i jabłoni, wytwarzające miriady różowych i białych kwiatów, a niedługo potem uwagę pszczół zaczynają przyciągać wszelkiego rodzaju krzewy jagodowe. Na przełomie maja i czerwca zakwitają po kolei różne inne źródła pyłku i nektaru, występujące w naturze i ogrodach - czeremcha, niezapominajki, chaber i mnóstwo innych.

Czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy nektaru i pyłku zebrać można najwięcej. Niektóre rośliny miododajne wyróżniają się wśród innych. Kwiaty różnych gatunków koniczyny to ważne źródła nektaru, a dodatkowo rośliny te wiążą azot z powietrza, przez co użyźniają glebę, w której rosną. Malina to kolejna dobra roślina miododajna, kwitnąca przez większą część lata zarówno w ogrodach, jak w stanie dzikim, na przykład na porębach. 

Pod koniec lata pszczoły poszukują między innymi późno kwitnących ziół, wierzbówki kiprzycy, facelii błękitnej i rozchodnika karpackiego. Do najpóźniejszych pożytków w sezonie zalicza się wrzos.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz