sobota, 28 listopada 2020

Matka pszczela - wielka monarchini

 Pszczoły żyją w matriarchacie i można w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że matka rządzi wszystkimi niczym królowa. Jej głównym zadaniem jest rozmnażanie, jednak wysyłając różne sygnały zapachowe, zarządza ona też innymi aktywnościami odbywającymi się w ulu. Uważa się na przykład, że potrafi wpływać na działalność budowlaną, stymulując produkcję wosku u robotnic, co przeciwdziała rojeniu się pszczół i wzmacnia instynkt opiekuńczy u robotnic karmiących larwy.

W danej społeczności występuje zazwyczaj tylko jedna matka, która w ciągu swojego życia składa olbrzymie ilości jaj - niemal pół miliona. W sezonie składa ich do 3000 na dobę. Dzienna produkcja jaj kilkakrotnie przekracza jej własną masę, co wymaga wielkiej ilości pożywnego jedzenia. Jeśli znajdziesz w ulu matkę, zobaczysz, że cały czas jest obsługiwana przez robotnice, które ja karmią i pielęgnują.

Matka może żyć  od czterech do pięciu lat, jednak najbardziej efektowna jest w pierwszym i drugim roku. Pszczelarze wymieniają ją więc zazwyczaj po dwóch lub trzech latach. Jeśli zginie albo społeczność nie będzie z niej zadowolona, robotnice błyskawicznie wychowują następczynię. Wybiorą nową larwę i zbudują dla niej komórkę (matecznik) czterokrotnie większy od zwykłej, wyglądającą  jak kokon. Nie ma żadnej różnicy między jajem, z którego ma wykluć się robotnica, a jajem leżącym w komórce matecznej. Jednak larwa matki karmiona jest specjalna wydzieliną, nazywaną mleczkiem pszczelim. 

Od chwili złożenia jaja do wyklucia się dorosłej matki mija 16 dni. Mniej więcej tydzień  później wylatuje ona z ula i kopuluje w powietrzu z około dwudziestoma trutniami. Gdy wraca do ula, jej drogi rodne zawierają miliony plemników, które przechodzą do zbiorniczka nasiennego. Z zapłodnionych jaj wylęgną się robotnice lub matki, zależnie od tego, czym będą karmione, a z niezapłodnionych powstaną trutnie. 



niedziela, 22 listopada 2020

Życie w pszczelej rodzinie

 Pszczoły miodne to owady społeczne, żyjące razem w dużych społecznościach mniej więcej tak jak my. Społeczność pszczela obejmuje w ciągu roku przeciętnie 50 000 osobników funkcjonuje w jednej wielkiej rodzinie. Odpowiada to średniej wielkości miastu w Szwecji, takiemu jak Sundsvall, Halmstad czy Karlstad. Bez swojej społeczności pszczoły nie mogłyby przeżyć, muszą ze sobą współpracować. Istnieją trzy typy jej mieszkańców, jednak na całą rodzinę pszczelą można patrzeć jak na jeden wielki superorganizm. Wszyscy są zależni od wszystkich.



sobota, 21 listopada 2020

Gniazdo dla trzmiela

 Wczesną wiosną, gdy słońce zaczyna przygrzewać, matka trzmieli udaje się na wyprawę, by znaleźć w ziemi odpowiednią jamkę, w której złoży jaja. Jeśli nie masz w ogrodzie opuszczonych mysich nor - bo wtedy miejsc zamieszkania jest dość - możesz wykonać dla niej domek, zakopując w ziemi odwrócony do góry dnem glinianą doniczkę. Powinna mieć średnicę co najmniej 15 cm i otwór w dnie. 

Wybierz miejsce słoneczne, najlepiej otoczone dające cień roślinnością, i wykop otwór o takiej samej głębokości jak wysokość doniczki, tak żeby denko z otworem znajdowało się tuż nad poziomem gruntu. Zanim włożysz ją do ziemi, napełnij ją do połowy na przykład luźno ułożoną słomą, futrem albo wiórkami z klatki myszy, chomika lub świnki morskiej. Nad otworem w doniczce, stanowiącym wejście, dobrze jest położyć jako ochronę dwa niewielkie kamyki, pozostawiając jednak małą szczelinę.



piątek, 20 listopada 2020

Hotel ze spa dla owadów

 Aby pomóc też innym gatunkom owadów zapylających, możesz łączyć ze sobą różne typy domków: dla pszczół samotnic, trzmieli i innych owadów, pod tym samym dachem.

Zbuduj duży domek z tylną ścianą, podłogą, bokami, dachem i ściankami działowymi. Jego głębokość powinna wynosić co najmniej 10 cm. Ułóż w "w pokojach" dla mieszkańców różne materiały - np. bazie, korę, wióry, bambusowe patyki, kawałki drewna z wywierconymi otworami. Pokryj całą przednią stronę drobną siatkę, aby zabezpieczyć całość przed ptakami. Dla uatrakcyjnienia możesz na dolnej kondygnacji postawić spodeczek z wodą i gałązkami, żeby pszczoły miały swoje małe spa. 

Jeśli brakuje ci czasu albo masz dwie lewe ręce, możesz w sklepach ogrodniczych lub w internecie kupić przeróżnego rodzaju domki - hotele dla owadów w bardzo różnych cenach.



środa, 18 listopada 2020

Domki i wieżowce dla pszczół

 Jeśli masz stare kawałki drewna budowlanego, możesz w prosty sposób zbudować małe i duże domy, a nawet postawić cały wieżowiec z mieszkaniami dla ponad stu pszczół samotnic !

1. Przytnij to kawałków drewna tak, by miały taką samą długość, najlepiej co najmniej 10 cm.

2. Wywierć w krótszym boku każdego kawałka otwory o średnicy pd 3do 13 mm: to otworów po 3 mm w pierwszym kawałku, to otwór po 4 mm w następnym i tak dalej.

3. Połóż te kawałki na sobie, ustawiając wysoki stos, a następnie przybij boki i ukośny dach, żeby woda mogła spływać.



niedziela, 15 listopada 2020

Hotel dla pszczół

 Hotel dla pszczół można zrobić w prosty sposób na przykład z gałązek czarnego bzu lub malin, które są wewnątrz porowate, albo z garści trzciny. Jeśli chcesz użyć bardziej stabilnego materiału, możesz wybrać bambus, który można w różnych rozmiarach kupić w sklepach ogrodniczych. Przytnij gałązki, rurki trzciny lub bambusowe pręty w taki sposób, by miały długość 20 - 30 cm. Zwiąż następnie 10 - 20 sztuk sznurkiem. Jeżeli używasz bambusa, zadbaj o to, by węzeł znalazł się gdzieś w środku, tak żeby otwór nie przechodził na wylot. 

Umieść kilka takich hoteli w różnych miejscach w ogrodzie. Najlepiej powiesić je na południowej ścianie lub układać na kamieniach albo kamiennych fragmentach elewacji, tak żeby dało się obserwować nowych gości. Hotele możesz też poprzywiązywać do pni lub w rozwidleniach gałęzi drzew. Najważniejsze, by rurki nie były narażone na działanie wilgoci pochodzącej z ziemi.

Prosty i elegancki, nieco większy hotel możesz zrobić, wykonując wiertarką otwory na końcu uciętego pniaka drewna albo belki. Wywierać kilka otworów o różnych rozmiarach, od 3 do 13 mm. Nie mogą przechodzić na wylot i muszą mieć głębokość co najmniej 7 - 8 cm. Drewno powinno być suche, w przeciwnym razie otwór może się postrzępić, a tego pszczoły nie lubią. 

Kiedy masz już gotowy hotel, umieść go na ścianie albo połóż na stabilnym podłożu, ale nie bezpośrednio na ziemi. Lokalizacja musi być dosyć słoneczna, z kilkoma zacienionymi godzinami w ciągu dnia, bo inaczej zrobi się w środku zbyt gorąco. Pszczoły samotnice lubią słońce zarówno rano, jak i wieczorem.

Jeśli chcesz pomalować swoje hotele, pamiętaj o tym, że pszczoły będą się łatwiej orientować w terenie, gdy użyjesz prostych figur geometrycznych, np. krzyżyków lub kółek, które mocnych kolorów i kontrastów. Pszczoły najłatwiej zauważają odcienie niebieskiego i fioletowego, podczas gdy czerwony postrzegają jako czarny. Koniecznie użyj nietoksycznej farby !

Teraz możesz poobserwować, które otwory preferują poszczególne gatunki owadów. Dziurki o średnicy 11 mm odpowiadają pszczołom odwiedzającym kwiaty jabłoni, a więc jeśli masz dużo jabłonek potrzebujących zapylania, możesz właśnie takie wypróbować. Zwróć też uwagę, które kwiaty lubią poszczególni goście hotelu.



sobota, 7 listopada 2020

Mieszkanie dla dzikich pszczół

 Poza wabieniem dzikich pszczół i trzmieli do swojego ogrodu obfitością różnego rodzaju kwiatów możesz im pomóc znaleźć miejsce do gniazdowania, zwiększając w ten sposób ich szanse na przeżycie. Pszczoły samotnice i trzmiele to niestrudzeni zapylacze, ale nie latają tak daleko jak pszczoły miodne. Oznacza to, że kiedy osiedlą się już w twoim ogrodzie, mogą stać się bardzo cennym nabytkiem, bo będą zapylać tylko twoje drzewa, krzewy i kwiaty.

Jeśli masz w ogrodzie czarny bez lub krzewy maliny albo dostęp do trzciny, możesz wykonać kilka prostych hoteli dla pszczół, w których owady będą mogły znaleźć miejsce do mieszkania, a z odpadowych kawałków drewnianych polan możesz zbudować całe budynki przypominające wieżowce dla pszczół. Możesz też zrobić gniazda dla trzmieli, a nawet cały pensjonat ze spa dla różnych owadów.


 


środa, 4 listopada 2020

Ogród przyjazny pszczołom

 Jeśli zaczniesz hodować pszczoły, zrobisz dobry uczynek dla środowiska, jednak istnieją też inne sposoby na zwiększenie szans przeżycia owadów zapylających. Jednym z nich jest przemiana własnego ogrodu w bujną oazę przez sadzenie i sianie roślin bogatych w pyłek i nektar. Dzięki temu przyczynisz się w pewnym stopniu do zrekompensowania pszczołom, trzmielom i innym owadom tego, że jest im coraz trudniej znaleźć pożywienie - w dzisiejszym rolnictwie na wielkich obszarach uprawia się jeden gatunek roślin, który nie dostarcza pokarmu, albo jest on niskiej wartości odżywczej.

Jeśli zasadzisz miododajne rośliny w swoim ogrodzie, pomożesz nie tylko owadom - uzyskasz także tętniący życiem  kawałek zieleni. Owady zapylają rośliny i dbają o to, byś miał więcej kwiatów, jagód, i owoców. Każda ich wizyta na przykład na kwiecie jabłoni powoduje powstanie nowej pestki, a każda nowa pestka sprawia, że owoc staje się większy. Innym pozytywnym skutkiem jest to, że zielone rośliny produkują tlen i oczyszczają powietrze z gazu cieplarnianego, jakim jest dwutlenek węgla.

Im więcej dobrych dla pszczół kwitnących roślin będziesz miała w swoim ogrodzie, tym lepiej. My na trawniku na naszej działce zasialiśmy facelię i białą koniczynę. Przygotowaliśmy też rabatkę na późne lato, na której rośnie budleja Dawida, odwiedzana przez pszczoły, bzygi i motyle jeszcze pod koniec września.ź

Warto zapytać w sklepie ogrodniczym, jakie rośliny lubią pszczoły i które najbardziej pasują do twojej strefy klimatycznej oraz co najlepiej sprawdzi się na twojej działce. Jeśli chcesz uprawiać rośliny w donicach, możesz też wybrać egzotyczne gatunki, których pszczoły będą miały pożytek.

Zorientuje się, gdzie w ogrodzie jest najwięcej słońce - tam najchętniej przebywają pszczoły, trzmiele i motyle. Zakupione rośliny zasadź w grupach. Kwiaty poszczególnych gatunków będą miały różne kolory i wielkości, a więc będą przyciągać różne owady. Najsilniej zwracają ich uwagę kwiaty niebieskie, liliowe, żółte i białe. Zadbaj też o rośliny kwitnące w różnych okresach sezonu, łącząc je z takimi, które kwitną długo. Stworzysz wtedy miniaturową różnorodność biologiczną, a pszczoły otrzymają bogatą i zróżnicowaną ofertę nektaru i pyłku od wczesnej wiosny aż do jesieni.

Tradycyjny zielony trawnik może zaimponować niektórym sąsiadom, ale moim zdaniem jest nudny i pozbawiony fantazji, zwłaszcza gdy wiem, że zapylające owady nie maja tam w zasadzie czego szukać. Na zbyt dobrze wypielęgnowanym gazonie można niewiele roślin dających pyłek i nektar.

Unikam koszenia trawy przed przesileniem letnim i często daje innym taką właśnie radę. Jeśli musisz kosić, postaraj się przynajmniej zostawić bez przycinania kawałek trawnika. 

Jeśli nie masz ogrodu, lecz dysponujesz balkonem, możesz pomóc pszczołom, uprawiając rośliny miododajne w donicach albo skrzynkach. 



wtorek, 3 listopada 2020

Od iwy do wrzosu

 Pszczoły samotnice i trzmiele szukają przede wszystkim tych roślin, które zapewniają szybki i łatwo dostępny posiłek. Pszczoły miodne zbierają pożywienie w sposób bardziej zorganizowany i koncentrują się na jednym źródle pokarmu.

Rośliny, które zapewniają pierwszy pyłek w roku, to najczęściej olsza i leszczyna. Ich kotki obsypane są pyłkiem o bardzo wysokiej zawartości białek. Tuż po nich kwitnie wierzba iwa, a jej bazie działają jak magnes na świeżo przebudzone trzmiele i pszczoły, które po długiej zimie pilnie potrzebują napełnić spiżarnie. Iwa produkuje mnóstwo bogatego w białka pyłku i energetycznego nektaru, co sprawia, że jest dla pszczelarstwa rośliną kluczową. W południowej Szwecji może kwitnąć już w lutym. Wielu właścicieli ogrodów uważa, że z iwy nie ma pożytku, i nie waha się sięgnąć po piłę. Kiedy jednak porządkujesz swój teren, pomyśl o wartości iwy dla pszczół. Gdy kwitnie, praca tych owadów rozpoczyna się na dobre, lepiej więc zasadzić kilka drzewek niż je usuwać, jeśli masz w ogrodzie dostatecznie dużo miejsca.

Wśród wczesnych kwiatów wiosennych ważnym pożytkiem zawierającym dużo pyłku jest zawilec gajowy. Szarobura leśna ziemia potrafi w ciągu jednego dnia zmienić się w morze pełnych pyłku kwiatów. Zawilec kwitnie w kwietniu i maju.

Mniszek pospolity to także wczesny pożytek, bardzo lubiany przez pszczoły, jednak przez mnóstwo ludzi znienawidzony i nazywany chwastem. Kwitnie od początku maja i szybko się rozrasta. Mniszek produkuje duże ilości wartościowego pyłku i nektaru, który mogą zapewnić pszczołom pierwszy w roku nadmiary miodu. Jeśli owady zbiorą większość nektaru właśnie z jego kwiatów, można otrzymać intensywnie żółty miód mniszkowy.

Innym żółtym pożytkiem, który pojawia się na początku sezonu, jest rzepak, jednak w odróżnieniu od miodu mniszkowego, rzepakowy jest niemal biały. To właśnie wtedy, gdy kwitnie rzepak, mówi się, że okres zbioru zaczyna się na poważnie i pszczoły są w stanie zebrać spore zapasy miodu.

W połowie maja nadchodzi czas na ważne kwitnące drzewa wiśni i jabłoni, wytwarzające miriady różowych i białych kwiatów, a niedługo potem uwagę pszczół zaczynają przyciągać wszelkiego rodzaju krzewy jagodowe. Na przełomie maja i czerwca zakwitają po kolei różne inne źródła pyłku i nektaru, występujące w naturze i ogrodach - czeremcha, niezapominajki, chaber i mnóstwo innych.

Czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy nektaru i pyłku zebrać można najwięcej. Niektóre rośliny miododajne wyróżniają się wśród innych. Kwiaty różnych gatunków koniczyny to ważne źródła nektaru, a dodatkowo rośliny te wiążą azot z powietrza, przez co użyźniają glebę, w której rosną. Malina to kolejna dobra roślina miododajna, kwitnąca przez większą część lata zarówno w ogrodach, jak w stanie dzikim, na przykład na porębach. 

Pod koniec lata pszczoły poszukują między innymi późno kwitnących ziół, wierzbówki kiprzycy, facelii błękitnej i rozchodnika karpackiego. Do najpóźniejszych pożytków w sezonie zalicza się wrzos.



poniedziałek, 2 listopada 2020

Rośliny miododajne i pożytki sezonowe

 Pszczoły zbierają nektar i pyłek z kwiatów na drzewach, krzewach i ziołach. To, ile tych surowców da się wykorzystać, zależy od gatunku. Rośliny miododajne to wszystkie rośliny kwiatowe, które mają szczególnie duże znaczenie dla owadów zapylających. Z zasady są to wszystkie gatunki wytwarzające coś, co pszczoły mogą zabrać za sobą do domu: pyłek o dużej zawartości białek lub słodki nektar.

Drzewa owocowe, krzewy jagodowe, wiele roślin wieloletnich oraz większość roślin przyprawowych to rośliny miododajne, podobnie jak niektóre gatunki drzew, takie jak klon, dzika jabłoń i kasztanowiec. Najlepsza z drzew jest lipa, niezwykle atrakcyjna zarówno dla pszczół, jak i dla trzmieli. Kwitnie późnym latem i wydziela mnóstwo słodkiego nektaru, który pszczoły i inne owady zapylające ogromnie lubią. Zdarza się, że w parach, gdzie rośnie dużo lip srebrzystych, znajduje się na ziemi setki otępiałych lub martwych pszczół. Nie wiadomo dokładnie, z czego to wynika, jednak spekulowano między innymi, że owady pod koniec sezonu mogą być na tyle słabe, że zdychają z powodu wysiłku przy intensywnym zbiorze.

Ważnymi dla przetrwania pszczół źródłami pożywienia mogą być również te rośliny, które nie mają zbyt wiele pyłku i nektaru, za to kwitną wczesną wiosną lub w innym okresie, kiedy brakuje pokarmu.

Rośliny, które dają tak wiele nektaru i pyłku, że mogą przez pewien czas dominować w jadłospisie pszczół, to poźytki główne. Wczesną wiosną najważniejszym z nich jest wierzba iwa. Latem to przede wszystkim mniszek pospolity, rzepak, rzepik, maliny i koniczyna. Późnym latem może to być fecelia błękitna, lipa, wierzbówka kiprzyca i wrzos.

Lipa i klon oraz niektóre drzewa iglaste są dla pszczół szczególnie ważne, ponieważ żerują na nich mszyce wydzielające spadź. Wiele drzew liściastych oraz iglastych, takich jak sosna i świerk, wytwarza żywicę, wykorzystywaną przez pszczoły do pozyskiwania propolisu.




niedziela, 1 listopada 2020

Pszczoły i osy wiele różni - Osy

 ... mają wyraźny żółto - czarny wzór, a ich smukłe ciała są gładkie.

... są wszystkożernymi drapieżnikami, lubiącymi mięso, ryby, owoce i słodkie napoje, a więc takie rzeczy, jakie chętnie wynosimy na zewnątrz na przękąskę lub grilla.

... często budują okrągłe gniazda z przeżutego drewna. Zeskrobują szczękami luźne drewniane włókna, które następnie żują i mieszają ze ślin, tworząc masę papierową.

... przeżywają tylko jedno lato. Jedynie matka os zapada zimą w letarg. Wiosną szuka nowego miejsca do zamieszkania i sama buduje gniazdo, składa jaja i karmi larwy. 

... żądlą zwykłe tylko wtedy, gdy zostaną zaatakowane lub przestraszone. Po użądleniu nie umierają, mogą atakować wielokrotnie. Jeśli osy nie przeszkadzają i nie stanowią wielkiej niedogodności - zostaw je w spokoju !