środa, 24 kwietnia 2019

Pozyskiwanie i przetwarzanie wosku

Wosk pszczeli zbieramy przy okazji wycinania dzikiej zabudowy, odsklepiania plastrów, wycinania ramek pracy i ze starych, wycofanych plastrów. Pozyskany wosk ze starych plastrów i ramek pracy składuje się w zamkniętych pojemnikach, dopóki nie zostanie wytopiony do postaci bloków. Nie można go po prostu odłożyć na bok, ponieważ wówczas zmarnuje się, a przy tym zanieczyści podłogi w budynku.
Do wytopienia surowca woskowego nadają się wydajne i wygodne w obsłudze topiarki słoneczne. Konieczność ewentualnego wykorzystania innych narzędzi do przetwarzania uzależniona jest od rozmiaru topiarki i jakości pozyskanego wosku. Ramki po wycięciu starych plastrów są najczęściej powtórnie wykorzystywane. Aby zachować drut w ramce, odnawianie ramki łączy się z pozyskiwaniem wosku, pod warunkiem że drut jest wykonany z solidnej stali szlachetnej i jest odpowiednio gruby.
Z wytapianiem starych plastrów łączy się:
- zachowanie drutu w ramce
- oczyszczanie ramki
- wytapianie wosku
- zastosowanie zamkniętego obiegu wosku w pasiece
- możliwość samodzielnego wytwarzania węzy
Jeżeli planuje się wprowadzić zamknięty obieg wosku w pasiece i samodzielnie wytwarzać węzę, nie można zrezygnować z samodzielnego pozyskiwania wosku. Nawet jeśli ma być on sprzedawany, dla kupującego jest on w postaci bloku.
Oprócz urządzeń do pozyskiwania wosku, potrzebny będzie fragment pomieszczenia, np. garażu lub kuchni. Urządzenia do wytapiania mogą znajdować się na zewnątrz budynków, jednak wówczas można ich używać wyłącznie jesienią, w czasie dni nielotnych. Przy porównaniu ponoszonych kosztów inwestycyjnych i możliwych korzyści w przypadku samodzielnej produkcji węzy z kosztami jej zakupu, może się okazać, że już przy 20 pszczelich rodzinach gra zaczyna być warta świeczki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz