niedziela, 21 października 2018

Metody wychowu matek - W rodzinach bezmatecznych.

Dziesięć dni przed terminem wygryzienia się matki pomiędzy korpusy ula zawierającego rodzinę wychowującą w pełnym rozwoju zakłada się kratę odgrodową.W dniu "zero", lub ewentualnie dobę wcześniej, korpus, w którym przebywa matka, jest zdejmowany i tworzony jest z niego odkład. Można umieścić go obok rodziny wychowującej, dzięki czemu późniejsze połączenie z rodziną po skończonym wychowie matek będzie prostsze. W rodzinie wychowującej nie ma ani matki, ani otwartych komórek z czerwiem.
Wszystkie plastry są teraz sprawdzone pod kątem występowania mateczników. Pomiędzy ułożonymi plastrami, zawierającymi wyłącznie zasklepiony czerw, pozostawiamy na tyle szerokie uliczki, aby można było włożyć w nie potem ramki hodowlane. Najpierw jednak umieszcza się w tych przesmykach plastry z otwartym czerwiem, wyjęte z wykonanego odkładu. Rodzina wychowująca dostaje w ten sposób możliwość wychowania matki ratunkowej.
Po wykonaniu tych czynności pszczelarz ma kilka godzin, a może nawet cały dzień, na spokojne przygotowanie larw do przekładania. Jeśli wykorzystane mają być na przykład larwy z własnych rodzin hodowlanych, w rodzinie wychowującej należy od razu przystąpić do poddania larw matecznych. Jeżeli rodzina wychowująca przygotowana jest w opisany wyżej sposób, wystarczy zamiana plastrów z czerwiem otwartym na ramki hodowlane. Na skutek zabrania matki, w rodzinie takiej panuje atmosfera wzorowego porządku. Rodzina przygotowana jest na wychowanie matki ratunkowej, a na plastrach z otwartym czerwiem larwy robotnic zostały już zaopatrzone w duży zapas mleczka pszczelego. W ten sposób uzyskuje się bardzo wysoki stopień akceptacji - w jednej ramce hodowlanej można umieścić 30 - 40 miseczek z larwami na matki.
W czasie wychowu może się zdarzyć, że do rodziny pozbawionej matki przyleci zagubiona po locie godowym matka z innej rodziny. W takiej sytuacji rodzina przyjmuje przybyłą, co niestety prowadzi do zniszczenia odciągniętych mateczników. Szczęście pszczół okazuje się nieszczęściem hodowcy, którego praca idzie na marne ! Zabezpieczenie przed taką sytuacją jest założenie na wlocie do ula kraty odgrodowej uniemożliwiającej wejście matki do wnętrza gniazda.
Dziesięć dni po poddaniu larw do przekładania mateczniki hodowlane są gotowe do wygryzienia się - można więc dodać je do odkładów lub zaizolować mateczniki. Po wyjęciu ramki hodowlanej można połączyć z powrotem odkład z rodziną wychowującą. Ponieważ w międzyczasie w odkładzie składane były jaja i rozwijały się larwy, po połączeniu go z rodziną wychowującą powstanie pełnowartościowa rodzina. Zamiast połączenia, można także wykorzystać rodziną wychowującą do utworzenia następnego odkładu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz