środa, 24 października 2018

Metody wychowu matek - W odkładzie składańcu.

W tym przypadku odkład wychowujący wykonywany jest z pszczół i czerwia, pochodzącego z wielu rodzin. Do tego celu w ulu dwukorpusowym  gromadzimy 10 - 15 plastrów z czerwiem krytym, ale także pewną ilością czerwia niezasklepionego, miodu i kilka plastrów z zapasem pokarmu. Plastry dzieli się mniej więcej równo pomiędzy górny i dolny korpus. W górnym pozostawia się ponadto wolne miejsce na ramkę hodowlaną. Odkład składaniec, tak jak odkłady, należy umieścić poza zasięgiem lotów rodzin macierzystych. Dobrym pomysłem jest dodanie, jeszcze tego samego dnia, do górnego korpusu ramki hodowlanej z przełożonymi larwami. Wprawdzie pszczoły od razu budują na otwartym czerwiu mateczniki ratunkowe, jednak oprócz tego przyjmują też wiele mateczników hodowlanych. Jeśli jest taka potrzeba, można wsunąć do ula odkładowego ramki na dwie i więcej serii hodowlanych.
Sposób postępowania:
- w dniu utworzenia odkładu składańca dodajemy ramkę hodowlaną z 30 - 40 przełożonymi larwami
- dziesięć dni później następuje izolacja zasklepionych mateczników hodowlanych. Wszystkie mateczniki ratunkowe na plastrach z czerwiem likwidujemy
- dodajemy kolejną ramkę hodowlaną z przełożonymi larwami. Po kolejnych 10 dniach mateczniki są izolowane
- dwa dni później rozdzielamy odkład wychowujący na pojedyncze odkłady. Siła rodziny pozwala z reguły na utworzenie dziesięciu nowych odkładów
- wygryzione w między czasie młode matki znakujemy i w razie potrzeby poddajemy do nowo utworzonych odkładów
- uwaga! Utworzone odkłady musimy przenieść teraz w nowe miejsce i otworzyć wyloty, pamiętając o ich zwężeniu
- w przypadku silnego porażenia warrozą, po wgryzieniu się czerwia zająć się zwalczaniem roztoczy przy pomocy kwasu mlekowego i szczawiowego.


1 komentarz:

  1. Jest to fragment z książki "Poradnik hodowcy, Pszczoły" Wernera Geklera. Bardzo nieładnie kraść cudze treści i przypisywać sobie do nich autorstwo.

    OdpowiedzUsuń