czwartek, 27 września 2018

Oznaki nastroju rojowego

Istnieje szereg oznak pozwalających rozpoznać narastający nastrój rojowy:
- Spadek chęci pszczół do pracy przy ramkach pracy. Z tego względu ocena ramek pracy jest jednym z kluczowych elementów kontroli rodzin. W okresie występowania  pożytku pszczoły wykorzystują okazję do budowy komórek i czerwia trutowego na ramkach pracy. W ramach przeglądu ula pszczelarze wycinają zasklepiony czerw trutowy. W normalnych okolicznościach wycięte miejsce jest przez pszczoły zabudowywane. Gdy jednak pojawia się nastrój rojowy, aktywność taka ustaje.
- Przy nasilonym nastroju rojowym na ramkach można zauważyć wiele skupisk woszczarek, które zamiast plastra trutowego odciągają mateczniki ratunkowe
- Stosunek czerwia otwartego do zasklepionego. W czasie przeglądu gniazda porównujemy proporcje między czerwiem otwartym i zasklepionym. Na cztery plastry z czerwiem zasklepionym powinny przypadać trzy plastry z czerwiem otwartym. Duża liczba komórek z czerwiem otwartym pozwala spokojnie odetchnąć - nie trzeba martwic się o rójkę.
- Miseczki matecznikowe i mateczniki rojowe, którymi opiekują się karmicielki. Do krajobrazu gniazda rodziny w nastroju rojowym należą charakterystyczne miseczki matecznikowe i mateczniki rojowe - można je zaobserwować na skrajów plastrów z czerwiem, czy w innych niezabudowanych miejscach plastrów. Im bardziej rodzina przygotowana do rójki, tym więcej miseczek matecznikowych pszczoły zakładają i przygotowują je do złożenia jaj. Jej początek przypada jednak  bliżej terminu wygryzienia się pierwszej matki. Rodzinie daje to jakieś osiem dni. Przez ten czas jej aktywność jest bardzo mocno ograniczona - owady oczekują na wielkie wydarzenie, którego nie chcą przegapić. Stopień zaabsorbowania pszczół nastrojem rojowym oraz panujące warunki pogodowe determinują dokładny termin rozpoczęcia rójki. Przy bardzo niekorzystnej pogodzie gotowe do wyjścia z matecznika matki pozostają w nim jeszcze dzień lub dwa po terminie wygryzienia, gdzie prze ten czas robotnice dokarmiają je przez niewielką szparę, powstrzymując je przed wyjściem. Rodziny ogarnięte gorączką rojową okupują wylot z ula, ich pęd do zbierania pożytku niemal zamiera - rodzina nie podejmuje praktycznie żadnych lotów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz