sobota, 8 września 2018

Chwytanie roju

Pojemnik na schwytany rój dobiera się odpowiednio do siły roju i miejsca zbierania pszczół. Najczęściej do chwytania wykorzystuje się skrzynki i rojnice transportowe. Pojemniki te powinny być możliwie lekkie i mieć wygodne uchwyty.
Specjalistyczne rojnice do łapania rojów mają kratę odgrodową, dzięki której można oddzielić matkę od pszczół robotnic. Niektóre mają także zasuwane dno, które pozwala zamknąć schwytane pszczoły. Ale do zebrania roju można wykorzystać nawet mocniejsze papierowe kartony. Ważne jest tylko, aby schwytanym rojom zapewnić odpowiednią wentylacje w przypadku, gdyby czekał je transport w zamknięciu.
Roje złapane w jeden z wymienionych pojemników często od razu przesypuje się do jakiejś tymczasowej siedziby, aby stąd wieczorem przenieść pszczoły do docelowego ula.
W zależności od sytuacji schwytany rój można od razu umieścić w jego docelowej siedzibie. Rozwiązanie to wybierane jest wtedy, gdy rój uwiązuje się w niskim, łatwo dostępnym miejscu lub wtedy, gdy wybraną przezeń gałąź można  odciąć i stąd łatwo przesypać go do celowej "kwatery".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz