Obserwując wiosenny rozwój rodziny zauważamy, że liczba komórek z czerwiem przewyższa w tym czasie liczbę dorosłych pszczół. Jest to skutek doskonałej troski robotnic o pszczele potomstwo. Każda opiekunka jest w stanie wykarmić od trzech do pięciu larw. W wyniku wygryzania się pszczół z dużych ilości czerwia następuje gwałtowny wzrost liczebności rodziny.
Rzadko spotyka się rodziny posiadające więcej niż 40 tys. komórek z czerwiem. Jest to zrozumiałe, jako że matka jest w stanie złożyć do 2 tys. jaj dziennie, ale tylko w krótkim okresie maksymalnego rozwoju. Przy okresie rozwoju robotnic liczącym 21 dni tylko długotrwała maksymalna wydajność matki, w rzeczywistości niemożliwa do utrzymania, pozwoliłby złożyć większą liczbę jaj. Tak ogromna liczba jaj wymagałaby, w zależności od organizacji gniazda i wymiaru ramki, od 10 do 14 plastrów. W przypadku tak rozbudowanej rodni rodzina bez wątpienia zasiedla ogółem od 30 do 40 plastrów, co oznacza, że jest w pełnym rozwoju. Tylko pszczoły o bardzo wysokiej średniej długości życia mogą zajmować więcej plastrow.
Okres, gdy liczebność rodziny niemal osiąga wartość szczytową, stanowi równocześnie pierwszy moment, kiedy można osłabić pszczoły do utworzenia nowej rodziny. Trzeba się na to zdecydować najpóźniej wówczas, gdy następuje zakładanie miseczek matecznikowych i wychów pierwszych larw w matecznikach. Nie można czekać, aż w rodzinie pojawi się nastrój rojowy - wtedy bowiem niewielkie osłabienie pszczół nie odniesie skutku i nie spowoduje likwidacji nastroju rojowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz