O tym, jakiego rodzaju siedzibę wybrać dla młodej rodziny, decyduje jej przeznaczenie. Zasadniczo odpowiednie są wszystkie skrzynki mieszczące co najmniej cztery plastry. O konkretnym wyborze decyduje jednak wygoda pracy z pszczołami.
Specjalne skrzynki na odkłady cechuje doskonały komfort pracy, który okazuje się często nieoceniony w przypadku transportu. Mają one jednak również pewne praktyczne ograniczenia - stąd na pewnym etapie rozwoju rodziny muszą zostać przeniesione do większego ula.
Utworzenie rodziny od razu w ulu wielokorpusowym oszczędza pszczelarzowi późniejszych przenosin, jak też i wykorzystania dodatkowych skrzynek. Z drugiej strony, istotnie utrudnia to jednak transport pszczół.
Szereg wad i zalet ma także trzymanie w jednym ulu dwóch, trzech - a nawet czterech - młodych rodzin, umieszczonych w osobnych "przedziałach". W przypadku udanego unasienienia matki poszczególne odkłady szybko muszą zostać przeniesione do korpusów. Nakład pracy jest tu taki sam, jak podczas korzystania ze skrzynek.
Przy zdejmowaniu foliowej powałki rodziny mają otwartą drogę w górę, co pozwala pszczołom z jednej rodziny przechodzić do innych. To samo w sobie nie jest jeszcze problemem. Jeśli jednak w ten sposób przejdzie matka, to oczywiście zabraknie jej we własnej rodzinie. W innej pojawi się za to nadmiar matek - problem szybko rozwiązany przez uśmiercenie jednej z nich. W przypadku takiego rozwiązania trzymania odkładów należy szczególnie uważać na matki, zwłaszcza podczas przeglądów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz